Afera mięsna: czy wpłynie negatywnie na eksport polskich produktów?

Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk poinformował, że wartości polskiego importu produktów rolnych w 2012 roku wyniosła 17,5 mld euro, podczas swojej wypowiedzi w sejmie stwierdził również, że w tym roku wartość ta powinna przekroczyć 18 mld euro.

Ostatnio na Słowacji i w Czechach zapanował strach przed  polskim mięsem rzekomo skażonym niedozwolonymi antybiotykami, sprawę zaognił rzecznik Czeskiej Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (SVS) Josef Duben, który poinformował, że inspekcja odkryła w sklepie mięsnym w Morawskiej Ostrawie pochodzącą z Polski koninę z zawartością zakazanego w UE antybiotyku – fenylbutazonu.

W odpowiedzi na oskarżenia Polacy zażądali możliwości przebadania próbek przez nasz instytut weterynaryjny i zaprzestania rozprzestrzeniania czarnej propagandy. Planowana jest także wizyta ministra rolnictwa w Czechach.

Wiceminister zaznaczył,  że od czasu wstąpienia do UE nasz eksport wzrósł 4-krotnie. Rząd nie zamierza jednak na tym poprzestać, a jego ambicją jest, aby 30 procent nadwyżki żywności była eksportowana na zewnątrz. Jako sukces rządu minister Nalewajk wskazał odbudowę naszej pozycji na rynku rosyjskim, gdzie wyeksportowaliśmy w 2012 żywność wartą 1 mld euro.

Nalewajk ponformował, że obecnie 80 procent eksportu produktów rolnych trafia na rynki europejskie, a 20 procent do krajów trzecich.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *