Najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska

Niedaleko Jeleniej Góry, na pograniczu Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego w Sudetach Zachodnich, leży stara, ponad ośmiusetletnia wieś, ciągnąca się przez prawie 4 kilometry wzdłuż Doliny rzeki Bukownicy. Dawny Helmrichesdorf, dziś: Dobków, został w 2011 roku wybrany najpiękniejszą dolnośląską wsią.

owce w Górach Kaczawskich

źródło: gorykaczawskie.pl

Wieś nie jest duża, ale atrakcji w niej sporo. Przede wszystkim należy wspomnieć o kościele św. Idziego z końca XIV wieku, w którym można obejrzeć gotycką Pietę i figury Apostołów z przełomu XVI i XVII w. oraz bogato zdobioną kamienną chrzcielnicę sprzed około 350 lat.

Warto odwiedzić też Galerię pod Aniołem, gdzie ręcznie wytwarza się ceramiczne ozdoby, figurki i przedmioty użytkowe: filiżanki, kubki, imbryki; przy okazji można w okolicy obejrzeć stare wyrobisko wapienia. W Dobkowie działa kilka pasiek, m.in. Pasieka Leśny Smak, Na Malinowym Wzgórzu czy Pasieka u Mietka. Niektóre z nich organizują latem warsztaty pszczelarskie, podczas których każdy ma okazję spróbować miodu prosto z plastra.

Cała okolica jest bardzo atrakcyjna turystycznie, w pobliskich miejscowościach także znajdziemy mnóstwo ciekawych obiektów: zamki, pałace, kościoły, zabytki. Niedaleka Kotlina Jeleniogórska jest regionem o największym w Polsce zagęszczeniu pałaców i przypałacowych ogrodów.

W Dobkowie funkcjonuje schronisko młodzieżowe i dwa gospodarstwa agroturystyczne, będące świetną bazą wypadową do zwiedzania całego regionu. Gospodarstwo “Zorza Poranna”, założone kilka lat temu przez zakochane w Dolnym Śląsku małżeństwo Holendrów, oferuje gościom pięć zacisznych pokoi. Ceny noclegów, w zależności od rodzaju pokoju, wynoszą od 50 do 95 złotych. Drugie, większe gospodarstwo agroturystyczne “Villa Greta” dysponuje dziewięcioma pokojami, wyposażonymi w stare, rodzinne meble i pamiątki – dom, jako jeden z niewielu w tym rejonie, od przeszło 130 lat należy do tej samej rodziny. Ceny pokoi w sezonie wynoszą tu od 120 do 220 złotych i od 90 do 200 złotych poza sezonem.

One Response
  1. 19 sierpnia 2013

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *