ABC pielęgnacji i karmienia kota

Mimo że koty uchodzą za najczystsze zwierzęta domowe, to czasami potrzebują naszej pomocy – głównie w postaci pielęgnacji. Warto również zadbać o odporność kota i wybrać ofertę najlepszych producentów karm dla zwierząt.

źródło: pixabay.pl kot leży na futrzanym białym dywaniku na panelach

źródło: pixabay.pl

Szczotkowanie

Najlepiej przyzwyczaić kota do czesania i szczotkowania od najmłodszych lat życia. Czynność warto wykonywać nie tylko jesienią w celu pozbycia się kołtunów powstałych podczas letnich kąpieli i wojaży poza mieszkaniem, ale również co kilka tygodni,  by usunąć martwe włosy i tak po prostu – zapewnić naszemu milusińskiemu podopiecznemu zdrową okrywę włosową. Jeżeli posiadamy kota długowłosego, to musimy pamiętać o tym, że należy go regularnie czesać. W przeciwnym razie jego sierść stanie się siedliskiem pcheł i innych insektów. Koty krótkowłose wystarczy w okresie linienia przeczesać grzebieniem.

Kiedy kąpanie jest niezbędne?

Oczywiście wtedy, gdy jest bardzo brudny! Czynność nie jest konieczna na co dzień, chyba że posiadamy kota o długiej sierści. Warto wówczas zakupić specjalny szampon do kąpieli zwierząt domowych i usunąć za jego pomocą wydzielinę zalegającą na czuprynie. Godne polecenia są szampony przeciw pchłom, które warto używać profilaktycznie raz na kilka tygodni. Uwaga! Większość kotów nie lubi moknąć, zatem czynność powinna trwać krótko i zakończyć się starannym wycieraniem w ręcznik.  Gdy kot jest jeszcze młody – po kąpieli – warto wykonać przycinanie pazurów.

Czym karmić kota?

Nie jest tajemnicą, że koty to mięsożercy, zatem wiadomo co powinno znaleźć się na talerzu. Producent karmy dla zwierząt (kliknij) oferuje naprawdę dobre pokarmy zawierające pełnowartościowe białko. Są to karmy suche w postaci chrupek, jak i mokre w postaci kawałków mięsa w sosie i w galaretce. O wiele tańsze są oczywiście karmy suche, jednak warto urozmaicać tygodniowe menu swojemu futrzakowi i serwować także mięso w postaci mokrej. Podając kotu karmy suche, jak np. FELIX Sensations, należy pamiętać, że w tym wypadku konieczne jest popicie jedzenia wodą. Zbyt małe przyjmowanie płynów może być przyczyną problemów zdrowotnych związanych z pęcherzem i nerkami. Dobrej jakości karmy dla zwierząt typu FELIX są wydatkiem, który będzie procentował w postaci lśniącej cery i dobrego zdrowia kota.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *