Akademia Zdrowej Racicy

Akademia Zdrowej Racicy

Źródło Pinterest

Zdrowa krowa daje zdrowe mleko, dlatego dobry gospodarz powinien dbać o zdrowie zwierząt, które hoduje w swoim gospodarstwie.
Żeby krowa była zdrowa nie wystarczy stosowanie odpowiedniej diety i zapewnienie właściwych warunków hodowli, należy także  zadbać o racice zwierząt. Prawidłowa korekcja racic ma na celu nie tylko pielęgnację, skracanie i kształtowanie puszki rogowej racicy, ale również diagnozę innych problemów, które można stwierdzić po stanie racicy.

Aż zza morza przyjechał do Polski specjalny automatyczny poskrom do korekcji racic krów. Wielkie zdziwienie wśród odwiedzających Targi Agro-Tech wywołała nie tylko maszyna z Wielkiej Brytanii, ale także fakt, że korekcja racic u krowy może przebiegać szybko i bezboleśnie. Z niedowierzaniem przyjmowano wypowiedzi specjalistów, którzy twierdzili, że można naostrzyć nóż do tego stopnia, żeby korygować nim racicę. Wśród uczestników pokazów przeważali zaradni gospodarze, którzy z zainteresowaniem patrzyli jak korektorzy z Akademii Zdrowej Racicy prezentowali techniki korygowania racic. Korekcję przeprowadzał absolwent angielsko – holenderskiego college’u korektorów racic, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem, w asyście  Jacka Charzyńskiego – pierwszego certyfikowanego absolwenta AZR.

krowa w trawie

Źródło: Pinterest

Akademia Zdrowej Racicy stawia sobie za cel zapobieganie kulawiznom, zanim staną się one poważnym problemem w stadzie. Korektorzy z akademii dzielą się swoimi umiejętnościami w trakcie pokazów i szkoleń dla hodowców oraz zootechników. W ramach kursu odbywają się warsztaty praktyczne, które pokazują jak wygląda korekcja racic u poszczególnych zwierząt. W trakcie każdych zajęć podstawowym celem jest nauka wykonywania korekcji we własnych stadach krów.

Dbanie o racice krów jest praktyką powszechnie stosowaną przez zachodnich hodowców, a propagowanie dbałości o zdrowie zwierząt ma na celu zwiększenie ich zdolności produkcyjnej, a co za tym idzie obniżenia kosztów produkcji mleka.

One Response
  1. 4 września 2013

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *