Sad, trawnik, warzywniak – czyli czerwcowe prace ogrodnika

Małymi krokami kończy się wiosna i zaczyna lato. Pierwsze prace w ogrodzie mamy już za sobą. Mija okres kwitnienia większości roślin, czas zaplanować kolejne zabiegi pielęgnacyjne na tarasie, na balkonie w sadzie i w przydomowym warzywniaku. Pracy będzie co niemiara. Z początkiem czerwca rozpoczyna się intensywny zbiór owoców, który potrawa do końca sierpnia. Pochłonięci wakacyjnym szaleństwem nie możemy zapomnieć o doglądaniu trawników i kwiatów ozdobnych, plewieniu warzywniaka itp.

pinterest

pinterest


W czerwcu jest bardzo gorąco, pamiętajmy zatem o wieczornym podlewaniu i zraszaniu kwiatów. Warto również usunąć przekwitłe kwiatostany i wyciąć dzikie pędy kwiatów na rabacie. Znajdźmy czas na przycięcie żywopłotu i wykopanie cebulek tulipanów. W lecie w naszym ogrodzie pojawiają się szkodniki,z którymi trzeba podjąć walkę. I tak na przykład mszyce mogą dokonać spustoszenia w ogrodzie. Spróbujmy ich się pozbyć za pomocą metod naturalnych, tj. wyciąg z cebuli i czosnku. Mszyce najczęściej pojawiają się na pędach róży. W niebezpieczeństwie są również lilie, na których żerują chrząszcze.

Nie zapomnijmy o roślinach stanowiących ozdobę naszych okien i balkonów. Tym stojącym na południowych werandach zapewnijmy odrobinę cienia w upalne dni. W czerwcu możemy wystawić na balkon nawet palmy. Pamiętajmy o tym, że trzeba je podlewać codziennie. Ponadto warto pomyśleć o regularnym koszeniu trawnika. Skoszoną trawę możemy usunąć z trawnika za pomocą narzędzi ogrodowych. Godne polecenia są narzędzia w sklepie NOMI. Znajdziemy tam metalowe grabie, glebogryzarki i inne akcesoria ogrodowe przydatne do prac w ogrodzie.

Pozostają prace w przydomowym warzywniaku. Przede wszystkim weźmy pod uwagę fakt, że nasze rośliny potrzebują regularnego odchwaszczania i nawożenia. Gdy gleba jest nieco wysuszona, starajmy się podlewać warzywa i spulchniać ziemię. Konieczne może okazać się użycie kultywatora ręcznego. W czerwcu pamiętajmy o przerywaniu wysianych w maju ogórków i marchewki. Możemy dosiać sałatę i rzodkiewkę, aby cieszyć się ich smakiem przez całe lato.

Kalendarz obowiązków rolnika i ogrodnika w czerwcu jest bogaty w różnego rodzaju prace ogrodowe. Nie sposób wymienić wszystkie czynności, które trzeba będzie wykonać, aby zebrać dorodne plony. Wielu rolników w czerwcu stosuje pestycydy i herbicydy na uprawy. To czas intensywnej pracy w domu i w polu. To okres przygotowywania sprzętu rolniczego na żniwa. Niełatwo w czerwcu rolnikowi znaleźć czas na urlop i dłuższy odpoczynek… Ale czego nie robi się dla widoku pięknych kwiatów i smaku zdrowych plonów…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *