Zachowawcza hodowla konia huculskiego w Wołosatem

źródło:Pinterest

źródło:Pinterest

Agroturystyka konna w Bieszczadach jest coraz bardzo popularna ze względu na rozległe i dzikie połacie, które idealnie nadają się do tej formy wypoczynku. Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego istnieje kilka stadnin koni i ośrodków jeździeckich. Na szczególną uwagę zasługuje Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego w Wołosatem, która posiada około 20 sztuk zwierząt przygotowanych do turystyki konnej. W stadninie można zobaczyć rasę górskich koni rodem z Huculszczyzny.

Konie huculskie

Pod wpływem górskiego klimatu oraz intensywnej pracy na wysokich terenach, dorastały niegdyś konie huculskie na terenach obecnych Karpat Ukraińskich. Odznaczały się wyjątkową siłą, zdrowiem i odpornością na mróz. Już w XIX wieku były używane do pracy w górskich terenach. Na Pokuciu działał Związek Hodowców Koni Rasy Huculskiej. Obecnie, hucuły spotkamy zaledwie w kilku ośrodkach w Polsce, m.in. Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego w Wołosatem.

Hucuły należą do klasy pony, nie są wysokie, ale za to za to wyjątkowo silne. Potrafią przenieść załadunek o ciężarze do 120 kg w warunkach górskich. Konie znajdujące się w stadninie w miejscowości Wołosate są wszechstronne, bo sprawdzają się pod siodłem i w zaprzęgu. Bez przeszkód pokonują liczne ścieżki górskie, są spokojne i cierpliwe. Hucuły występują najczęściej w maści myszatej i gniadej. Na kończynach u niektórych osobników pojawia się pręga zebroidalna.

Turystyka konna

Zachowawcza hodowla konia huculskiego w Wołosatem oferuje usługi z zakresu nauki jazdy, wycieczek i rajów konnych. Stadnina prowadzi kilkudniowe obozy jeździeckie, przejażdżki bryczkami oraz jazdy terenowe. W okresie zimowym dużym zainteresowaniem cieszą się kuligi zakończone ogniskiem na łonie dzikiej przyrody. W pobliżu stadniny znajduje się baza noclegowa z zapleczem gastronomicznym.

Rajdy konne odbywają się na trasach: Wołosate-Bereżki-Caryńskie-Nasiczne, Wołosate-Ustrzyki Górne-Berehy Górne-Wetlina oraz Wetlina-Przełęcz Ortowicza-Suche Rzeki. Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego w Wołosatem jest czynna przez cały rok. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: (0) 724 750 031

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *