Zamiast zaśmiecać środowisko torbami foliowymi, które rozkładają się nawet do 400 lat, coraz częściej w sklepach dużych sieci handlowych oferowane są bardziej przyjazne środowisku torby degradowalne i biodegradowalne.
Są to torby wykonywane z polimerów biodegradowalnych, wrażliwych na działanie enzymów wytwarzanych przez bakterie i grzyby. Zużyta torba może zostać potraktowana jako zwykły odpad organiczny, którego końcowymi produktami biodegradacji są biomasa (kompost), woda i dwutlenek węgla (dla warunków tlenowych), lub metan (dla warunków beztlenowych).
Z czego produkowane są takie torby? Z biopolimerów wytwarzanych z surowców odnawialnych, pozyskiwanych najczęściej z materiałów roślinnych, takich jak: kukurydza, ziemniaki, zboże, trzcina cukrowa i drewno.
Miejmy jednak świadomość, że chociaż torby biodegradowalne nie zanieczyszczają środowiska to są wciąż torbami jednorazowego lub co najwyżej kilkurazowego użytku, a ich żywotność jest bardzo krótka, ze względu na podatność materiału na rozrywanie. Dlatego pomimo ich nieszkodliwości jako odpadu, jednorazowe torby biodegradowalne mogą stanowić dodatkowy koszt ponoszony podczas wielokrotnych zakupów. Pamiętajmy zatem, że korzystniejszym dla portfela i środowiska rozwiązaniem jest noszenie toreb wielorazowego użytku wykonanych z materiałów naturalnych takich jak np. len, bawełna, które są nie tylko ekologiczne, ale również dzięki ciekawym wzorom i znacznie bogatszej kolorystyce są zdecydowanie ładniejsze.