Drugie śniadanie jest potrzebne dla małego i dużego. Najczęściej jest nim najzwyklejsza kanapka. Rzadko zastanawiamy się, w co zapakować drugie śniadanie, aby być eko. Najczęściej sięgamy po folię aluminiową i papier śniadaniowy, niektórzy pakują kanapki w specjalne pudełka. Teoretycznie mamy kilka rozwiązań, problem polega na tym, że większość z nich jest jednorazowa i trzeba kupować kolejne opakowania, co wiąże się z dodatkowych wydatkiem finansowym. A co z ekologią? W końcu codziennie produkujemy nowe opakowania na kanapki! Może czas poszukać ekologicznych rozwiązań wielokrotnego użytku.
Śniadaniówkom mówimy nie
Na pewno odradzam pakowania kanapek w plastikowe pudełka, tzw. lunchbox, które ostatnio cieszą się dużą popularnością. Może to dobre rozwiązanie dla niejadka, którego kolorowa śniadaniówka zachęci do otworzenia i skonsumowania jej zawartości, ale to nie wszystko. Lunchboxy wykonane są z plastiku, który może wzbudzać podejrzenia ze względu na chemikalia znajdujące się w jego składzie. Związki zawarte w plastiku mogą wnikać do pożywienia, a następnie wpływać na podwyższenie ciśnienia krwi. Istnieją nawet badania przeprowadzone przez naukowców z Nowego Jorku dowodzące, iż substancje dostające się do kanapek z plastikowych opakowań mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia dzieci i młodzieży.
Woreczki vel torebki
Niegdyś bardzo popularnym artykułem do przechowywania żywności był papier śniadaniowy. Niezbyt trwały i słabo odporny na tłuszcz przeszedł do lamusa. Na rynku ma już swój zamiennik w postaci torebek papierowych wykonanych z wysokiej jakości celulozy o perforacyjnej powłoce. Eko papier możemy wykorzystać wielokrotnie do zapakowania kanapki z pomidorem i wędliną, owoców i słodkich przekąsek. Żywność zapakowana w opakowania ekologiczne nie pobrudzi torebki i aktówki. Nie przepuszcza wody ani tłuszczu oraz posiada naklejkę, która chroni przed otwarciem. Równie ekologicznym rozwiązaniem są foliowe woreczki, w które możemy zawinąć kanapki do pracy. Możemy je przetrzeć szmatką i wyczyścić, szybką schną i idealnie nadają się do ponownego użycia. To alternatywa dla eko przeciwników papierowych opakowań, które budzą kontrowersje z uwagi na konieczność wycinki drzew.