Składniki kosmetyków, na które warto zwrócić uwagę

Na rynku znajdziemy bogatą gamę kosmetyków. Wybór odpowiedniego kremu do twarzy lub balsamu do ciała może być niełatwym zadaniem, zwłaszcza gdy mamy skórę suchą i wrażliwą. Kupując kosmetyki, należy oczywiście rzucić okiem na ich kolorowe etykiety, bo szalenie istotny jest ich skład. Poniżej kilka prostych zasad, jak czytać skład kosmetyków.

opakowanie mydła biały jeleń bioomega

Dobre i złe składniki kosmetyków

Im krótszy skład kosmetyków, tym lepiej – to prosta zasada, jaką warto się kierować w drogerii. Na etykiecie wielu żeli, szamponów i kremów znajdziecie tajemnicze nazwy angielskie i łacińskie, takie jak: aqua, oil, parfum, acid, CI 42090, alcohol, Paraffinum liquidum, Paraffin Oil, Synthetix wax, Sodium Lauryl Sulfate, methylaparaben, ethylaparaben, propylaparaben, butylparaben i wiele wiele innych. Co się pod nimi kryje? Oczywiście – dobre i złe składniki.  Do tych złych zostaną zaliczone wszystkie oleje mineralne (zawierające parafinę i wazelinę), parabeny (należące do konserwantów  uniemożliwiające rozwój pleśni i grzybów), SLS  (silne detergenty) i silikony (syntetyczne pochodne krzemu, które w kremie dają efekt miękkości skóry). Dobre składniki, mile widziane w kosmetykach to kwasy owocowe, kwas hialuronowy, ceramidy, koenzym Q10, flawonoidy, emolienty, proteiny i niektóre oleje. Oczywiście lista tych dobrych i złych składników jest o wiele dłuższa. W  niektórych produktach znajdziecie sporo tych „złych” składników. Warto jednak pamiętać o tym, że zanim zostały wprowadzone na rynek, były poddawane testom, zatem objawy niepożądane mogą wystąpić tylko u osób o skórze bardzo wrażliwej. Dal tych konsumentów są  polecane kosmetyki o krótkim składzie, tzw. hipoalergiczne.

mydło w płynie biały jeleń hipoalergicznyHipoalergiczne kosmetyki

Kosmetyki hipoalergiczne to produkty, które przeznaczone są dla osób o skórze wrażliwej oraz skłonnej do alergii. Produkty te mają znacząco mniej bogaty skład niż inne kosmetyki, zatem jest mniejsze ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych. W wielu drogeriach i sklepach z artykułami chemicznymi można zakupić różnego rodzaju kosmetyki hipoalergiczne. Niektórzy producenci oferują całą linię produktów przeznaczonych zarówno do pielęgnacji ciała,  jak i twarzy. Godna polecenia jest linia Biały Jeleń (kliknij) zawierające kremowe kosmetyki do twarzy i ciała, skierowana do osób o wrażliwej skórze. Produkty marki Biały Jeleń nie zawierają barwników i substancji zapachowych. Ich receptura została oparta na naturalnych składnikach roślinnych, np. ekstrakcie z pokrzywy, rumianku i innych ziół.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *