Naturalne sposoby na grzybicę stóp

Lato w pełni, a Ty borykasz się z uciążliwym problem skórnym na stopach? Grzybica stóp należy do wstydliwych dolegliwości, które dotyczą wielu osób w różnym wieku. Nie musi być oznaka nieprawidłowej higieny osobistej. Grzybicy można się „nabawić” nawet na basenie, szczególnie gdy jesteśmy nieodporni, przeziębieni lub mamy podrażnioną skórę. Z grzybicą trzeba walczyć natychmiastowo. Pomocne mogą być domowe receptury. Niektóre z nich znały jeszcze nasze prababcie i stosowały na wiele bolączek skórnych. Sprawdźcie jakie.

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Grzybica stóp łatwo zauważyć gołym okiem. Między palcami pojawia się zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie – z pozoru niezbyt dokuczliwe objawy, które szybko stają się uciążliwe. Z czasem pojawia się nadmierna suchość i łuszczenie się skóry. Zmiany pojawiają się między czwartym a piątym palcem, i niekiedy mogą mieć postać pęcherzyków. Należy działać natychmiastowo, by zatrzymać proces chorobowy. Gdy nie występuje stan zapalny, a zmiany są łagodne, warto wypróbować naturalne sposoby na grzybicę. Oto kilka z nich.

Roztwór z octu. W proporcji z wodą 1:1 jest świetnym płynem do płukania stóp o działaniu bakteriobójczym. Kwaśny odczyn octu zwalcza grzyby. Należy go stosować kilka razy dziennie przez około 20-30 minut. Stopy należy moczyć w misce z ciepłym roztworem. Następnie trzeba je dokładnie osuszyć i ubrać w bawełnianą skarpetkę oraz buty.

Papka z czosnku. Rozmiażdżony czosnek można stosować jak krem na skórę. Warto natrzeć nim skórę i zostawić papkę na kilka minut. Zabieg należy powtórzyć dwa razy dziennie przez minimum tydzień. Może okazać się skuteczny, gdy zmiany skórne są niewielkie.  W przeciwnym razie należy udać się do apteki po bardziej skuteczne preparaty. Godny polecenia krem z bifonazolem to Canespor®, który wystarczy stosować raz dziennie.

Ekstrakt z pestek grejpfruta. To bardzo skuteczny środek antyseptyczny, który hamuje rozwój wirusów i baterii. Można go kupić w sklepie zielarskim. Należy rozpuścić go w misce ciepłej wody (wystarczy kilka kropel na litr) i dokładnie wymieszać. Stopy należy moczyć w takim roztworze przez 15 minut. Zabieg należy powtarzać dwa razy dziennie.

Olejek z drzewa herbacianego. To jeden z najstarszych olejków na świecie, używany od setek tysięcy lat na wiele bolączek. Jest skutecznym lekiem nie tylko na grzybicę międzypalcową, ale również paznokciową. Wystarczy około 5-10 kropel olejku wlać do ciepłej wody w misce. Stopy należy moczyć przez 10 minut. Bardziej skuteczne jest jednak nacieranie miejsc zmienionych chorobowo samym olejkiem eterycznym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *