Ekologiczne drukowanie w biurze

źródło:Pinterest

źródło:Pinterest

Papier do drukarki to jeden z najszybciej zużywających się artykułów biurowych. Biorąc pod uwagę liczbę firm na całym świecie, codziennie marnujemy kilka ton makulatury, wyrzucając do kosza niepotrzebne notatki lub dokumenty, stworzone na wysokiej klasy papierze kserograficznym. Sami stajemy się zabójcami środowiska naturalnego. Codziennie wycina się kilka tysięcy hektarów drzew, z których powstaje m.in. papier. Jeżeli mamy na uwadze potrzeby środowiska, warto podjąć wszelkie działania związane z ekologicznym drukowaniem.

Eko drukarki

Na szczęście coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie do swoich firm ekologicznych rozwiązań związanych z użyciem energii elektrycznej oraz recyklingiem makulatury. Okazuje się, że ekologiczne drukowanie nie tylko jest „zdrowe”, ale i tanie, ponieważ oszczędzamy tusz i papier oraz eksploatujemy urządzenia biurowe (podajnik i bęben drukarki) w znacznie mniejszym stopniu. W końcu każda drukarka ma ograniczoną żywotność.

Przy wyborze eko sprzętu do biura, najlepiej zdecydować się na drukarki laserowe monochromatyczne, które wyposażone są w przycisk Eco Mode, pozwalający na drukowanie kilka stron (dwóch lub czterech) na jednym arkuszu papieru. Dzięki sterowaniu Eco Mode jest możliwość przełączenia drukarki w tryb oszczędzania tonera, co w efekcie zmniejsza emisję CO2 do powietrza. Ekologiczne drukarki do biur oferuje firma Samsung.

Eko papier

Ekologiczny papier ksero to zakup godny pracownika dbającego o „zielone płuca Ziemi”. Aby wyprodukować papier, potrzebujemy drzew, stali oraz tworzyw sztucznych. W efekcie powstaje dużo odpadów i spalin, które niszczą Ziemię.  Wybierając eko papier, oszczędzamy środowisko, dzięki redukcji zużycia energii i materiałów eksploatacyjnych. W procesie wybielania papieru używa się także wielu środków chemicznych, które nie są obojętne dla natury. Decydując się na zakup produktu ekologicznego, warto sprawdzić, czy w 100% pochodzi z recyklingu. Zwykle taki papier ma grubość 80 g/m2 i oznaczony jest specjalnym logiem.

Zanim zdecydujesz się na drukowanie, zastanów się czy czynność naprawdę jest konieczna i czy wydrukowany plik arkuszu za kilka godzin nie trafi przypadkiem do kosza. Ponadto drukuj na białym papierze wysokiej jakości tylko wtedy, gdy jest taka konieczność, na co dzień używaj tylko papieru ekologicznego. Staraj się zbierać makulaturę do specjalnych pojemników i kształtuj eko świadomość wśród współpracowników.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *