Top 4 najlepszych naturalnych materiałów przyjaznych dla naszej skóry

Nie jest tajemnicą, że naturalne materiały są lepsze od syntetycznych. Nosimy je od setki lat, są przyjazne dla naszej skóry i środowiska naturalnego. Poniżej lista 4 materiałów, które powinniśmy poszukiwać na metkach ubrań. Im więcej ich w składzie, tym zdrowiej dla naszej skóry.

źródło: https://pixabay.com/

źródło: https://pixabay.com/

Bawełna organiczna

Coraz więcej osób poszukuje ubrań, które w składzie mają 100% bawełny i nie ma w tym nic dziwnego, bo ten naturalny materiał nie tylko świetnie się nosi, ale także pierze i prasuje. Najzdrowsza dla naszej skóry jest bawełna organiczna, która pochodzi tylko i wyłącznie z nasion niemodyfikowanych genetycznie. Uprawa bawełny organicznej zwykle wyróżnia się certyfikatem, który świadczy o tym, że roślina rosła bez nawożenia środkami chemicznymi. Ubrania uszyte z bawełny organicznej są szczególnie polecane alergikom oraz osobom,  które mają wrażliwą skórę. Ten delikatny materiał świetnie sprawdza się na ubrania dla dzieci i niemowląt.

Jedwab

Włókna jedwabiu uzyskuje się z kokonu hodowanych w tym celu jedwabników.  Włókna te są w niewielkim stopniu przetworzone przez człowieka, powstają bez użycia pestycydów i herbicydów. Ubrania uszyte z jedwabiu są bardzo delikatne i przyjazne dla środowiska.  Nie bez przyczyny nazywany jest materiałem królów. Jego otrzymywanie nie jest łatwo, a wręcz bardzo trudne. Ciekawe jest to, że aminokwasy zawarte w jedwabiu zawierają substancje, które nazywane są „czynnikami snu”, dlatego świetnie śpi się w piżamach i koszulkach uszytych z tej tkaniny.

Len

Ten najstarszy naturalny materiał był wykorzystywany już w starożytnym Egipcie.  Lniane włókna są znacznie bardziej wytrzymałe niż bawełna. Ogromną zaletą lnianej odzieży jest to, że ma działanie antybakteryjne i antyalergiczne.  Lniane ubrania są nieziemsko przewiewne, dlatego najlepiej sprawdzają się do noszenia w lecie.  Interesujące jest to, że noszenie lnianych ubrań pozwala pozbyć się uporczywych chorób skóry – począwszy od wysypek po inne stany zapalne.

Wełna

W przeciwieństwie do lnu, wełna izoluje ciepło, gdy za oknem mroźno. Dobrze sprawdza się także latem, ponieważ odprowadza wilgoć. Dlatego wiele wizytowych ubrań, np. marynarek, jest uszyta właśnie z wełny. Inną zaletą tego materiału jest to, że nie wchłania nieprzyjemnych zapachów.  Na rynku znajdziemy różnego rodzaju wełny. Najbardziej pożądanym produktem jest wełna z merynosa, którą produkuje się na dużą skalę w Australii. Materiał ten jest bardzo delikatny, jego włókna są sprężyste i cienkie.  Inny typ wełny to kaszmir – bardzo drogi i zarazem ekskluzywny materiał, uznawany za jeden z najdroższych na świecie. Cechuje go ogromna miękkość i łagodność.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *