Ciuchowisko, czyli bezgotówkowa wymiana ubrań

Centra handlowe w naszym kraju pękają w szwach od liczby sklepów z odzieżą. Polska zasypywana jest również tanimi ubraniami z Chin, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Minęły już czasy, w których jedną bluzę zakładał starszy i młodszy brat. Ubrania dziś nie są już towarem deficytowym, szybko się nudzą i chcemy mieć ciągle nowe. Dotyczy to szczególnie pań, które co sezon wymieniały garderobę, gdyby miały tylko na to pieniądze 😉 Co zrobić więc z odzieżą, w której nie chodzimy i jest w dobrym stanie? Lepiej nie wyrzucać i zaśmiecać środowisk! Można oddać na ciuchowisko. Cóż to takiego?

naklejka ciuchowisko

Bezgotówkowa wymiana ubrań

Każdego roku w Krakowie i Warszawie organizowane są akcje z cyklu ciuchowisko. W kilku miejscach na mieście – zwykle na świeżym powietrzu – odbywa się szalona wymiana odzieży, dodatków i innych bibelotów. W grodzie Kraka na placu św. Ducha 1 w budynku Teatru im. Juliusza Słowackiego można przynieść ubrania, które będą oddane do osób potrzebujących. Aby dostać się na ciuchowisko, konieczne jest wpłacenie symbolicznej kwoty – 5 złoty. Niezależnie od tego, ile ubrań przyniesiemy i wyniesiemy, stawka ta jest taka sama.

Ubrania należy ułożyć na stole, segregując najlepiej według jakiejś kategorii, np. odzież dziecięca, kurtki, spódnice, itp. Gdy wybije godzina startu, każdy uczestnik ciuchowiska może przemieszczać się między stołami i wziąć coś dla siebie z innego stanowiska. Można zabrać tyle rzeczy, ile tylko chcemy. Na ciuchowisku nie sprzedaje się ubrań, dochodzi tylko do wymiany 1 za 1. Rzeczy, które pozostaną, są oddawane potrzebującym, m.in. dla bezdomnych, domów spokojnej starości i do domów dziecka.

Szczegółowe informacje są dostępne  na funpage Ciuchowisko Wymiana Ubrań. Tutaj można sprawdzić, kiedy odbędzie się kolejne ciuchowisko w Krakowie i w Warszawie. Inicjatywa staje się także coraz bardziej popularna w mniejszych miastach, można o niej dowiedzieć się ze stron internetowych gazet lokalnych.

Na szczęście, centa handlowe i supermarkety nie zniszczyły w ludziach chęci do dzielenia się przedmiotami na plich targach i garażówkach. W niektóre dni w miesiącu organizowane są w wielu miastach targi rupieci, na których można upolować prawdziwe perełki. Ciuchowisko podąża za tym trenem i miejmy nadzieję, że inicjatywa zostanie zakorzeniona w innych miastach w kraju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *