Odstawienie od piersi nie jest proste zarówno dla matki, jak i dziecka. Nie ma najlepszego momentu na odłączenie malucha od piersi, to zdecydowanie kwestia indywidualna. Ważne jest jednak to, aby karmienie naturalne nie zostało zaprzestane nagle. Najlepiej dziecko stopniowo przyzwyczajać do butelki, podając sprawdzone mleko modyfikowane.
Pierś + butelka z mlekiem
Wiele mam uważa, że należy karmić dziecko do końca okresu niemowlęcego (przed ukończeniem pierwszego roku życia). Układ pokarmowy malucha jest już na tyle rozwinięty, że mleko matki może być zastąpione innymi produktami. Są mamy, które twierdzą, że najlepszym momentem na odstawienie od piersi jest wiek ok. 6-8 miesięcy. Nie wiek jest jednak istotny, ale konsekwencja matki karmiącej. Jeżeli podejmie decyzje o ostawieniu, musi być pewna, że dziecko jest na to gotowe. Odzwyczajenie od piersi często wywołuje wiele niepotrzebnych stresów, dlatego najlepszą metodą jest stopniowe podawanie w butelce mleka modyfikowanego, które zawiera wiele witamin i składników mineralnych. W butelce warto podawać także wodę i soki owoce. Gdy dziecko nie chce jeść z butelki, można nie podawać mu jedzenia popołudniu i nakarmić dopiero wieczorem. Głodny maluch chętniej zje mleko zastępcze. Uwaga! Odstawienie od piersi musi przebiegać w dobrym momencie dla dziecka. Okres ząbkowania, choroby czy szczepień ochronnych to z pewnością nie jest odpowiedni czas na podawanie mleka w butelce.
Jakie mleko wybrać?
Większość pediatrów i dietetyków zgodnie twierdzi, że po odstawieniu dziecka od piersi, młoda mama powinna podawać mleko modyfikowane do ukończenia trzeciego roku życia. Niestety wiele kobiet po zaprzestaniu kamienia naturalnego decyduje się na podawanie mleka krowiego lub w ogóle rezygnują z karmienia mlekiem na rzecz słodkich jogurtów i kefirów (bo przecież też zawierają mleko…). Warto wiedzieć, że w drugim półroczu życia mleko krowie może być już podawane, ale nie powinno być posiłkiem dominującym. Dla dziecka na pierwszym miejscu najbezpieczniejsze jest mleko mamy, a na drugim – mleko modyfikowane. Wybór dobrego mleka zastępczego przyprawia o zawrót głowy, bo na rynku jest wiele produktów przeznaczonych do tego celu. Mlekiem początkowym, które podaje się w okresie rozszerzenia diety malucha jest Nestle Nan OptiPro 2 (kliknij), jakie może stanowić samodzielny posiłek lub być świetnym dodatkiem do kaszek i kleików. To mleko, które zawiera wszystkie niezbędne składniki warunkujące prawidłowy rozwój. Mleko Nestle Nan OptiPro 2 ma w sobie aktywne kultury bakterie B.lactis, które wpływają na dobre trawienie.