Dopadło Was wiosenne przeziębienie? Męczący katar utrudnia oddychanie, a kaszel nie daje zasnąć? Zanim sięgnięcie po leki przeciwgrypowe, wypróbujcie naturalne sposoby. Zioła na przeziębienie mogą okazać się najtańszym i przede wszystkim zdrowym sposobem walki z chorobą. Poniżej lista najczęściej stosowanych roślin w leczeniu przeziębienia i grypy.

źródło: pixabay.com
Kwiat lipowy
Kwiaty z lipy są skarbnicą soli mineralnych, olejków eterycznych oraz flawonidów. Napar z lipy jest skutecznym lekiem przeciwgorączkowym, bo działa napotnie oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne. O tym, że lipa jest cennym środkiem w leczeniu grypy i przeziębienia świadczy to, że znajduję się w wielu preparatach, np. Pelavo (sprawdź).
Podbiał
Ma przeciwkaszlowe właściwości. Odwar z liści przygotowuje się z 1 łyżki suszonych ziół i pije się minimum 3 razy dziennie.
Rumianek
Inhalacje z rumianku ułatwiają oddychanie i usuwanie wydzieliny utrudniającej oddychanie. Wystarczy zalać dwie torebki rumianku wrzątkiem, napar odstawić na 8 minut, by środek do inhalacji był gotowy.
Szałwia
Płukanki z szałwii świetnie odkażają gardło, ułatwiają przełykania i zmniejszaj obrzęk śluzówki. Szałwia działa ściągającą i przeciwzapalnie.
Dzika róża
Herbata z dzikiej róży jest doskonałym sposobem na wzmocnienie organizmu. Roślina zawiera znacznie więcej witaminy C niż cytryna i czarna porzeczka.
Kwiat czarnego bzu
Syrop z czarnego bzu leczy gardło i zmniejsza kaszel. Kwiaty bzu mają właściwości napotne i przeciwzapalne. Herbatki stosuje się gdy wystąpi gorączka, a syrop z czarnego bzu łagodzi kaszel suchy.
Suszone maliny
Napar z suszonych malin zaleca się pić w stanach gorączkowych. Maliny bowiem mają działanie napotne. Warto dodawać sok malinowy do herbaty oraz pić jak najwięcej napojów gorących rozgrzewających osłabiony organizm.
Zioła na przeziębienie są dostępne w każdej aptece i sklepie zielarskim. Szczęściarze mogą pochwalić się swoim zasobami, które zimą suszą się na strychu lub w domowej spiżarni. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą, by wyleczyć nas z przeziębienia.