Czas na zbiór lipy

Początek lipca to dobry czas na zbieranie kwiatu lipy. W tym roku drzewo zakwitło dość wcześnie i niebywale szybko przekwita. W Polsce rośnie lipa zarówno drobno-, jak i szerokolistna. Kwitnienie tej drugiej przypadło na koniec czerwca, zatem to ostatni dzwonek, aby zebrać kwiat i zasuszyć na zimę. Co jest ważne podczas zbierania lipy i jakie właściwości ma jej kwiatostan?

źródło:Pinterest

źródło:Pinterest


Kwiat do kwiatka
Jeżeli kwiatostan jest w fazie kwitnienia, większość kwiatów jest znacząco rozwinięta, pojawiają się także pojedyncze pączki – to znak, że należy rozpocząć zbiór lipy. Warto wyposażyć się w wysoką drabinkę, aby móc dotrzeć do gałęzi położonych jak najwyżej. Dobry susz lipowy poznacie po tym, że będzie miał zarówno kwiaty, jak i pączki (w pączkach znajduje się najwięcej drogocennych składników). Zebrane kwiaty należy wysuszyć w odpowiednim miejscu. Wszystkim polecam rozłożyć kwiat na blaszce i suszyć w temperaturze pokojowej. Po wysuszeniu warto zapakować kwiat lipowy do papierowej torebki. Jak rozpoznać dobrze zasuszony kwiat lipy? Wystarczy powąchać. Miodowy i przyjemny aromat wydobywający się z kwiatów to znak, że lipa gotowa jest do przetworzenia.

Na kaszel i gardło
O cudownych, głównie napotnych właściwościach lipy wiedziały już nasze babcie. Herbatki z lipy stosowane są od wieków w leczeniu grypy i przeziębienia. Kwiat lipy jest szczególnie skuteczny przy anginie, kaszlu i zapaleniu gardła. Napar z lipy ma potwierdzone działanie uspokajające. Całkiem niedawno odkryto żółciopędne właściwości lipy, warto pić wywar z lipy na różnego rodzaju problemy trawienne. Napar z lipy może być również dodatkiem do kąpieli i idealnie komponuje się z zapachem olejków eterycznych.  Domowe spa przyniesie ulgę, uspokoi i zregeneruje organizm.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *