Jak zrobić domowy twaróg?

źródło:Pinterest

źródło:Pinterest

Przygotowanie domowego twarogu jest bardzo łatwe w wykonaniu i naprawdę nie zajmuje dużo czasu. Najlepsze będzie do tego mleko „prosto od krowy”. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto poszukać mlekomatu lub dobrego produktu mlecznego o zawartości tłuszczu 3,2%. Może i domowa produkcja twarogu wyda się wam nieopłacalna, ale  ser własnoręcznie przygotowanego jest jedyny w swoim rodzaju.  Satysfakcja gwarantowana – pod warunkiem, że dostosujecie się do prostego przepisu na domowy twaróg.

Składniki potrzebne do zrobienia twarożku

Aby powstał dobrej jakości twaróg, potrzebne będą 4 litry słodkiego mleka prosto od krowy o zawartości minimum 3,2% tłuszczu. Zazwyczaj z 1 litra mleka otrzymuje się około 100 gram twarogu. Jeżeli chcemy uzyskać smak śmietanowy, możemy do twarogu dodać jogurt naturalny lub 200 mln słodkiej śmietany. Ponadto należy wyposażyć się w gazę lub bawełniany ręcznik kuchenny, durszlak oraz sznurek. To wszystko potrzeba, aby wyczarować delikatny i puszysty domowy ser. Pozostaje także uzbroić się w cierpliwość. Proces powstawania dobrego sera trwa do czterech dni.

Twaróg krok po kroku

Jeżeli macie przygotowane już mleko, odstawiamy je w ciepłe miejsce w dużym garnku na 2 dni. Jeżeli w pomieszczeniu panuje niska temperatura, spodziewajcie się tego, że mleko może kwaśnieć o wiele wolniej. Garnek warto przykryć gazą i zawiązać sznurkiem, aby nie dostał się do niego kurz i owady. W tym czasie możemy weryfikować stan naszego twarogu, na powierzchni mleka pojawi się śmietana, którą warto zebrać i przechowywać w lodówce. Na pewno przyda nam się w kuchni – czy to do zupy czy do pierogów.

Skwaszone mleko podgrzewamy na małym ogniu, uważając na to, aby go nie zagotować – najlepiej do temperatury 60 stopni Celsjusza. Mleko będzie dobre, kiedy odcedzi się serwatka i pojawią się charakterystyczne grudki. Następnie durszlak wykładamy gazą lub cienkim bawełnianym ręcznikiem i przecedzamy przez niego zawartość naszego garnka. Pozwólmy, aby serwetka dobrze odciekła (zajmie to około 30 minut). Kiedy ser ostygnie, a serwatka odcieknie całkowicie z durszlaka, możemy zakręcić gazę nad serem i wstawić go do lodówki na 3 godziny. Po tym czasie ściągamy delikatnie materiał, twaróg nadaje się do spożycia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *