Co na jesienne zmęczenie i senność?

O ile krótkotrwałe zmęczenie organizmu jest stanem normalnym, spowodowanym np. wysiłkiem fizycznym, brakiem snu lub chorobą, o tyle permanentna senność uwarunkowana jesienną pogodą i utrzymująca się kilka tygodni może sygnalizować depresję sezonową. Chandra może pojawić się u każdego, niezależnie od płci i wieku. Gdy czujemy się senni przez kilka tygodni i brakuje nam energii, to może oznaczać, że źle się odżywiamy, prowadzimy bierny tryb życia lub przeżywamy silny stres. Poniżej proste sposoby na zmęczenie i senność.

źródło: pixabay.pl załamana kobieta siedząca przed laptopem z twarzą schowaną w dłoniach nie wie jak ma zwalczyć zmęczenie i senność

źródło: pixabay.pl

Sposób pierwszy – zdrowa dieta

Jeżeli w ciągu dnia z wielki trudem wykonujemy codzienne czynności i nie mamy chęci do życia, to może oznaczać, że mamy obniżony nastrój spowodowany brakiem słońca. A wiadomo, że nic tak nie wprawia w lepszy humor, jak dobre jedzenie. Warto jednak jeść produkty, które zawierają minerały, zwłaszcza magnez, bo on korzystnie wpływa na mózg. Orzechy, daktyle, suszone owoce i gorzka czekolada – to idealny zestaw w jesiennym jadłospisie, aby zapobiec zmęczeniu.

Sposób drugi  – suplementy diety

Zdrowe odżywianie to jedno, a uzupełnienie diety w witaminy i minerały w postaci suplementów to drugie, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy nie mamy możliwości zakupu wielu świeżych i ekologicznych polskich warzyw. Polecam zatem Vigor Up! – suplement diety, który dostarczy energii oraz pokona zmęczenie i senność (przeczytaj). Zestaw witamin Vigor Up! jest cennym uzupełnieniem codziennych posiłków w substancje warunkujące dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie.

Sposób trzeci – aktywność każdego dnia

Im bardziej bierny tryb życia, tym większe zmęczenie i senność. Po powrocie do pracy nie idziemy na spacer, a kładziemy się na kanapie i oglądamy TV? W rezultacie z każdym dniem stajemy się bardziej zmęczeni… Organizm w końcu potrzebuje ruchu i świeżego powietrza, aby poczuć się lepiej. Nic tak nie wywołuje endorfin, jak aktywność fizyczna. Wystarczy nawet półgodzinny spacer. „Świeża” głowa będzie gotowa do pracy umysłowej i fizycznej. Co więcej – szybciej zaśniemy, gdy popołudniu pójdziemy na spacer czy popływamy w basenie.

Sposób czwarty – sen

Sen jest „lekiem” na wiele dolegliwości organizmu, zwłaszcza na zmęczenie. Nic tak nie regeneruje, jak przespana noc. Lekarze wciąż podkreślają, że powinniśmy spać ok. 7-8 godzin dziennie. Co ważne – dobry sen powinien być głęboki i nieprzerwany przez hałas, płacz dziecka i inne czynniki. Ponadto zasypianie i budzenie się o podobnej porze jest istotne, aby każdego dnia mieć energię i cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Aby pokonać zmęczenie organizmu, ważny jest także odpoczynek. Urlop, wakacje, dzień wolny – nie można o tym zapominać w czasach kultu pracy i pieniądza! W końcu nawet najsilniejszy organizm kiedyś będzie potrzebował regeneracji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *