Sprawdzone sposoby na mokry kaszel u dziecka

Kaszel jest szczególnie męczący dla małych dzieci. Utrudnia oddychanie, zasypianie w nocy i jedzenie ulubionych dań. Jeżeli towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny (plwocin), to mówimy o mokrym kaszlu. Wydzielina spływa z nosa i zatok do tylnej ściany gardła i wywołuje odruch kaszlu. W ten sposób organizm stara się pozbyć zalegającej flegmy. Kaszel mokry utrzymuje się niekiedy kilka tygodni. Warto nauczyć się z nim radzić, by szybko przynieść ulgę naszemu dziecku. Leczenie kaszlu mokrego opiera się głównie na przyjmowaniu leków wykrztuśnych, które ułatwiają wydostanie się wydzieliny z dróg oddechowych. Ponadto jest wiele innych metod walki. Oto kilka z nich.

 

źródło: mucosolvan.pl

źródło: mucosolvan.pl

Syrop na mokry kaszel

W sytuacji gdy pojawi się mokry kaszel z wydzieliną, warto podać dziecku syrop zawierający substancję o działaniu wykrztuśnym, która zmniejsza gęstość wydzieliny oraz ułatwia jej przesuwanie w drogach oddechowych, np. ambroksol dostępna w preparacie Mucosolvan dla dzieci (kliknij). Substancja ta działa mukolitycznie, tj. poprawia transport śluzowo-rzęsowy wydzieliny. W efekcie nasze dziecko pozbywa się flegmy zalegającej w gardle i krtani. To oznacza dla rodzica, że dziecko jest spokojniejsze, szybciej zasypia i po prostu lepiej śpi. Warto wiedzieć, że niektórych syropów na kaszel nie powinno się stosować po godz. 17, ponieważ mogą utrudniać zasypianie.

Oklepywanie plecków

źródło:http://www.kaszeludzieci.pl/

źródło:www.kaszeludzieci.pl

Gdy kaszel jest mokry, warto kilka razy w ciągu dnia oklepywać plecki malucha. Czynność nie jest skomplikowana: ręce układa się w łódeczkę i oklepuje się żebra dziecka, zaczynając od dołu w kierunku ramion. Jeżeli staramy się pomóc niemowlęciu, ważne jest to, aby ułożyć je na kolanach, by jego głowa znajdowała się niżej niż pupa. Warto małe dziecka nosić na rękach i zawsze pilnować, by główka była nieco wyżej niż reszta ciała, zwłaszcza podczas snu.

Nawilżanie

Aby rozrzedzić wydzielinę i sprawić, że łatwiej dziecko będzie ją odkrztuszało, warto podawać dużo wody. Nawilżone drogi oddechowe to podstawa do wyleczenia mokrego kaszlu. Nie zapominajmy również o wykonywaniu inhalacji (dla małych dzieci najbezpieczniejsze będą te wykonane z wody i soli).

Warto udać się do lekarza. Nie należy leczyć dziecko w domu, szczególnie gdy kaszel jest bardzo męczący, a maleństwo ma mniej niż rok. Mokry kaszel może być bardzo niebezpieczny, a gdy przypomina szczekanie – zagraża życiu. W leczeniu kaszlu ważna jest także dieta bogata w sok z malin, miód cebulowy i czosnek. Nie wszystkim dzieciom te specyfiki posmakują. Warto jednak je podawać, bo są naturalne i nieszkodliwe 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *