Otręby – kwintesencja błonnika

Otręby pszenne i owsiane są dobrze znanymi produktami stosowanymi w dietach odchudzających. Zawierają wszystkie najważniejsze składniki pokarmowe, takie jak: biało, tłuszcze, witaminy, węglowodany, sole mineralne i błonnik. Pomimo zdrowych właściwości, otręby są wciąż niedoceniane. Powinny zatem zagościć w codziennym menu nie tylko osób dbających o szczupłą sylwetkę i sportowców, ale również każdego z nas.

źródło: pixabay.pl

źródło: pixabay.pl

Doskonałe źródło błonnika

Otręby zawierają aż 19% błonnika. W jednej łyżeczce otrąb pszennych kryje się 2 g błonnika. Ze względu na dużą zawartość tej substancji, otręby wpływają na przemianę materii i działają jak naturalny środek rozwalniający. Błonnik – jak wiadomo – jest niezbędnym składnikiem każdej diety. Jest szczególnie polecany dla osób cierpiących na zaparcia i z zaburzoną florą bakteryjną jelita grubego. Otręby z pszenicy, kukurydzy i jęczmienia są źródłem błonnika nierozpuszczalnego.

Jak jeść otręby?

Otręby powinno się wprowadzać do codziennej diety stopniowo – to oznacza, że najpierw dodaje się do jogurtu, kefiru czy maślanki łyżeczkę płatków, a po kilku dniach można wsypać już łyżkę tych produktów do płatków owsianych lub kukurydzianych. Z pewnością na początek niewskazane jest pieczenie ciasteczek otrębowych i zjedzenie dużej ilości ich porcji. Wraz z regularnym jedzeniem otrębów należy pić więcej wody niegazowanej, ponieważ zbyt duża podaż może być przyczyną zaparć i wzdęć. Otręby warto dodać do zup, surówek, sałatek i deserów. Polecam także wypróbować gotowe produkty zawierające wysoko skoncentrowany błonnik z otrębów pszennych, takie jak Xenna Błonnik (sprawdź). To świetny suplement diety dla osób, które pragną skutecznie oczyścić organizm z toksyn oraz wyregulować przemianę materii. Największą jego zaletą jest to, że wystarczy 2 łyżeczki preparatu dodać do ulubionego jogurtu, zupy czy soku, aby zapewnić dzienne zapotrzebowanie na błonnik.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *