Nalewka z głogu

źródło:Pinterest

źródło:Pinterest

Natura przez cały rok daje nam drogocenne produkty, który wykorzystujemy w domowej kuchni i w leczeniu wielu codziennych dolegliwości. W październiku warto skorzystać z dobrodziejstw jesieni takich jak głóg.  Jego czerwone owoce są wykorzystywane w leczeniu chorób serca i układu krążenia. Najlepszy czas na zbieranie czerwonych owoców to październik – kiedy są już dojrzałe, ale jeszcze twarde, ewentualnie lekko przemrożone. Krzew najczęściej rośnie w przerzedzonych lasach liściastych, iglastych lub przy drogach polnych. Na jesień warto wybrać się do lasu i zebrać głóg na nalewkę, która jest najlepszym domowym sposobem na nadciśnienie. 

Lek na serce

Głóg to naturalny lek wspomagający pracę serca. Ze względu na zawartość w swoim składzie flawonoidów i puryn, normuje bieg krwi, poprawia ukrwienie naczyń wieńcowych i zwiększa siłę mięśnia sercowego. Głóg w farmacji jest składnikiem leków na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze i duszności. Zauważono korzystne zmiany w układzie nerwowym po regularnym spożywaniu produktów zawierających głóg. Roślina jest wykorzystywana w leczeniu nerwic wegetatywnych.

Naturalne leki nie powodują żadnych skutków ubocznych. Zaleca się spożywanie kilku łyżek nalewki z głogu w przypadku osób żyjących w ciągłym stresie. Preparat z głogu normalizuje ciśnienie krwi i wspomaga wydolność serca w przypadku nadciśnienia tętniczego. Najczęściej stosowane samodzielnie można podawać w postaci naparu z suszonych ziół leczniczych, herbatki owocowej, konfitury i nalewki.

Lecznicza nalewka z głogu

źródło:Pinterest

źródło:Pinterest

Zebrane owoce głogu należy starannie wysuszyć w lekko nagrzanym piekarniku przez kilka minut. Następnie 0,5 kg owoców wsypujemy do dużego słoika i zalewamy wcześniej przygotowaną miksturą (0,5 litra spirytusu mieszamy z połową szklanki wody). Słoik zamykamy i odstawiamy na 14 dni w ciepłym pomieszczeniu. Polecam parapet naszej kuchni.

Po dwóch tygodniach zlewamy alkohol. Przygotowujemy drugi eliksir z wody (500 mln), goździków, laski cynamonu i 1 łyżki cukru. Składniki gotujemy do wrzenia i wlewamy do tego zlany wcześniej alkohol. Czekamy wszystko wystygnie i ponownie zalewamy owoce głogu w słoiku. Zamykamy i odstawimy na 5 dni. Po tym czasie nalewka z głodu jest gotowa do spożycia. Inne wyjście to leżakowanie nalewki przez 3 miesiące. Dzięki temu powstanie bardziej wartościowy naturalny lek. Jeśli lubimy nalewki bardziej słodkie, możemy dodać więcej łyżeczek cukru.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *