Świetlówki energooszczędne

Przepisy Unii Europejskiej wprowadziły w zeszłym roku zakaz sprzedaży na rynku unijnym żarówek tradycyjnych i wolframowych. Substytutem tradycyjnych żarówek są energooszczędne świetlówki. Według szacunków ekspertów zużywają one około 20-25 % energii wykorzystywanej przez „wolframówki” i świecą średnio 10 razy dłużej.

Kupując energooszczędną świetlówkę warto zwrócić uwagę nie tylko na jej klasę energetyczną  (dostępne są świetlówki o klasie energetycznej od A do G), ale również na emitowaną barwę światła. Najlepiej sprawdzić żarówkę w sklepie, żeby uniknąć późniejszego rozczarowania emitowanym światłem, które może być słabsze i mniej przyjemne od światła tradycyjnej żarówki.

Ponieważ świetlówki energooszczędne  „rozpalają się” dłużej niż żarówki wolframowe, istotnym parametrem branym pod uwagę przy ich zakupie jest czas potrzebny do pełnego rozświetlenia żarówki. Co więcej, warto zainwestować w żarówkę lepszej marki, ponieważ cechują się one dłuższą żywotnością i jakością emitowanego światła.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *