Rabarbar – rzewień z polskich ogrodów

Smak rabarbaru z cukrem to kwintesencja lata i wspomnienie dzieciństwa. Rabarbar ogrodowy, który używany jest w kuchni nie jest właściwie owocem, a warzywem. Inaczej nazywany rzewieniem, świetnie sprawdza się jako dodatek do kompotów, konfitur, win i codziennych przekąsek. Sezon na rabarbar kończy się na początku lipca, to ostatni dzwonek, aby znalazł się w naszym menu tego lata. Roślina nie tylko dobrze smakuje, działa odżywiającą, ale i warunkuje piękną urodę. Niektórzy dopatrzyli w niej właściwości antynowotworowe.

pinterest

pinterest


Rabarbar na rabacie
W naszym kraju dostępny jest rabarbar wiosenny, zwany również ogrodowym. Nie wiem czy wiecie, że na wyspach brytyjskich sprzedaje się rabarbar w środku zimy, to warzywo z upraw przemysłowych. Oczywiście nie dorównuje w najmniejszym stopniu rzewieniu z polskich ogrodów. Rabarbar uwielbia miejsca ciemne, osłonięte, warto posadzić go pod drzewem w sadzie. Jadalna część warzywa to oczywiście korzeń, która zawiera wiele składników mineralnych i witamin (najwięcej z grupy B i witaminę C). Najlepiej smakuje do końca czerwca, później korzeń staje się gorzki i kwaśny.

Zdrowie w różowej łodydze
Już nasze prababcie stosowały rabarbar jako środek przeczyszczający i przeciwzapalny. Uważa się, że jest remedium na wiele bolączek układu pokarmowego. Kompot z rabarbaru to nie tylko idealny sposób na orzeźwienie w upalne dni, to skuteczny lek na oczyszczanie organizmu z toksyn. Najnowsze badania kanadyjskich naukowców dowodzą, że rabarbar może okazać się odkryciem w hamowaniu rozwoju komórek nowotworowych. Zawiera substancje zwaną rapontygeninę, wskazującą działanie przeciwutleniające.

Rabarbar w kuchni
Jak jeść rabarbar? Najlepsze będą cienkie łodygi o czerwonym kolorze. Możemy jeść je na surowo z cukrem, dobrze smakują upieczone na kruchym cieście z cynamonem lub uduszone z truskawkami na papkę. W codziennym menu nie może zabraknąć napoju z rabarbaru, który dodaje energii, dostarcza witamin i poprawia samopoczucie. Z rabarbaru możemy wykonać konfitury, dzięki temu będziemy cieszyć się jego smakiem przez długą jesień i zimę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *