Pasza i karma – jak powstaje jedzenie dla zwierząt

Zwierzęta hodowlane i domowe nie żywią się już tym co znajdą w naturze, lecz tak samo jak my, mają dostęp do wcześniej przygotowanych pokarmów. Aby uzyskać odpowiednie efekty, pasze oraz karmy są składane we właściwy sposób i dieta zwierząt daje najlepsze efekty. A co dokładniej składa się na codzienne pożywienie kotów, psów i zwierząt hodowlanych?

karma dla psa

źródło: pinterest

Hodowla

Pasze hodowlane są nastawione głównie na wzrost. Dlatego do ich składu stosuje się wysokokaloryczne zboża, takie jak soja czy pszenica. W większości są to specjalne odmiany, hodowane pod katem efektywności przyswajania oraz pożywności. Najlepsze z nich pomagają w przyroście masy ciała i jednocześnie w polepszaniu działania układu odpornościowego.

Dość często podnoszone są obawy o skład pasz, a ostateczną efekt na jakość mięsa ubojowego. O ile walory odżywcze i smakowe zdają się przemawiać na rzecz tzw. „naturalnych” pasz, to jednak względy zdrowotne oraz dobrostanu zwierząt zdecydowanie przemawiają na korzyść stosowania kontrolowanych pasz. Dzięki temu między innymi, w UE nie stosuje się już pasz z hormonami wzrostu, jako że mogą wywołać niekorzystne zmiany w organizmach.

Z drugiej strony, zwierzęta hodowlane dzięki kontrolowanej diecie nie są wystawione na niebezpieczne choroby, a zarazy takie jak BSE (choroba szalonych krów), Afrykański pomór świń czy nawet zwykła salmonella są eliminowane szybko. W hodowli nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo i zdrowie zwierząt.

Żywienie zwierząt domowych

Ten trend będzie jeszcze bardziej widoczny w przypadku żywienia zwierzaków żyjących w naszych domach. Chcemy by rozwijały się poprawnie, więc sięgamy po karmy znanych producentów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dostaną dokładnie to co jest im potrzebne.

karma dla kotów

źródło: pinterest

Karmy dla kota musi posiadać dużą ilość dobrze przyswajalnego białka, najlepiej pochodzenia zwierzęcego, choć kot z przyjemnością zje także białko pochodzenia roślinnego. Najważniejsze by był on aromatyczny i smaczny, ponieważ są to zwierzaki dość wybredne. Specjalna dieta jest wymagana w przypadku małych kotków, które jeszcze nie polują. W swojej ofercie ma ją choćby producent karmy Purina: http://www.purina-felix.pl/kot/food/kitten/

Karma dla psa sucha powinna zawierać przynajmniej kilka procent mięsa oraz dużą ilość węglowodanów. Psy jedzą dość dużo, jednak uważajmy na ich specyficzne przyzwyczajenia dietetyczne, jeszcze bardziej widoczne w przypadku psów rasowych. Tutaj również lepiej zaufać specjalistom od żywienia zwierząt, tak by znaleźli odpowiednie kombinacje dla naszego pupila.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *