Owczarek niemiecki – wspaniały pies do domu i obejścia

Owczarki niemieckie to najpiękniejsze psy, które wiernie pilnują domostwa. To także wymagające zwierzęta, które należy starannie pielęgnować i karmić, aby żyły zdrowo przez wiele lat. Poniżej garść praktycznych porad na temat czesania, czyszczenia uzębienia, uszu i oczu oraz kilka sprawdzonych informacji na temat żywienia.

źródło:pinterest

źródło:pinterest


Czesanie sierści

Owczarki niemieckie o krótkiej sierści są okryte gęstymi i dość twardymi włosami. Na wiosnę (w okresie linienia) wymagają szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza gdy mieszkają w domu i gubią sierść to tu to tam. Regularne czesanie psów powinno mieć miejsce przez cały rok. Warto oczyszczać skórę z kurzu, brudu i pozbywać się wypadających włosów. Ważne! Psy czesze się zawsze w przeciwnym kierunku do ułożenia włosów.

Usuwanie kamienia nazębnego

Mały szczeniak chwyta i szarpie co popadnie, co nie jest dla niego zbyt dobre, ponieważ może być przyczyną przesunięcia zębów jeszcze niezbyt dobrze ustawionych w szczęce. Gdy zwierzak podrośnie, na zębach pojawia się kamień, który jest przyczyną brzydkiego zapachu z pyska. Warto więc zakupić specjalne kości, które zdzierają osadzający się kamień.

Usuwanie woszczyny w uszach

Stan uszu owczarku również należy regularnie kontrolować. Wnętrze małżowiny powinno się przecierać suchą i miękką szmatką lub watą. Można zakupić specjalny preparat do czyszczenia uszu psów. Dlaczego warto? Aby zapobiec zapaleniu i nerwowemu drapaniu, które wykonuje zwierzę, gdy źle się czuje lub coś mu przeszkadza.

Przemywanie oczu

Łzawienie i zaczerwienie oczy dotyka również naszych czworonożnych przyjaciół. U owczarka może pojawić się ropień oczu, który najczęściej jest symptomem jakieś choroby. Warto regularnie przemywać oczy zwierzętom wodą destylowaną, która jest tanim kosmetykiem pielęgnacyjnym. Warto mieć ją w kosmetyczce psa obok grzebienia czy zgrzebła.

Karmy dla psów

W zależności od wieku, ilości ruchu oraz kondycji potrzeby pokarmowe owczarków niemieckich są różne. Jedno jest pewne – w codziennej diecie nie może zabraknąć pełnowartościowych produktów, którym jest oczywiście mięso. Szczeniaki potrzebują również dużo witamin i minerałów (szczególnie wapnia). W diecie pasa nie może zabraknąć także mleka, twarogu i kości (najlepsze są cielęce z dużą chrząstką). Jednak przygotowując domowe posiłki dla owczarka nigdy nie mamy pewności, że są odpowiednio zbilansowane. Wszystkie niezbędne składniki ma karma dla owczarka niemieckiego. PURINA PRO PLAN to produkt idealny dla dużych psów, które mają ogromne potrzeby żywieniowe. Został przygotowany na bazie jagnięciny – mięsa, które jest trudno dostępne na co dzień. Warto więc zakupić tę karmę dla owczarka i cieszyć się jego zdrowiem przez długie lata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *