Ochrona skóry małego dziecka

Delikatna skóra niemowlaka wymaga bardzo szczególnej pielęgnacji. Jest cienka jak bibułka, szybko traci wilgoć, jest podatna na podrażnienia, wrażliwa na działanie środków chemicznych i konserwantów wszechobecnych w kosmetykach oraz w żywieniu. Balsamy, żele, oliwki czy kremy do pielęgnacji powinny być tak skomponowane, aby dobrze nawilżały, natłuszczały i myły skórę dziecka. Powinny być również bezpieczne dla skóry małych alergików.

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Bezpieczne kosmetyki

oliwka do kąpieli (źródło:http://www.johnsonsbaby.com.pl/_

oliwka do kąpieli (źródło: www.johnsonsbaby.com.pl)

Maluch potrzebuje naprawdę wielu kosmetyków zarówno do kąpieli, jak i pielęgnacji. Wrażliwa skóra dziecka powinna być otoczona szczególną troską, należy używać TYLKO sprawdzonych i przebadanych klinicznie preparatów. Najbezpieczniejsze dla zdrowia są kosmetyki, które mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, np. produkty marki JOHNSON’S Baby. Balsamy i kremy do pielęgnacji należy wybierać z rozwagą. Warto kierować się fakturą opakowania, bo o wiele bezpieczniejsze są produkty w tubie lub plastikowych butelkach niż w słoiczku. Co więcej, należy stosować kosmetyki wyprodukowane przez jednego producenta.  Balsamy czy kremy z tej samej linii mają podobny skład i nie powinny powodować reakcji alergicznych. Przed zakupem kosmetyku dla dziecka należy zatem dokładnie sprawdzić jego skład. Jeżeli zauważycie w oliwce czy balsamie jakieś sztuczne komponenty zapachowe lub substancje konserwujące, to warto dwa razy się zastanowić nad zakupem kosmetyku, zanim wyląduje w naszym koszyku. Szczególnie warte polecenia są dermokosmetyki, ponieważ są przebadane dermatologicznie.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji wybrać?

Najważniejszym elementem pielęgnacji skóry niemowlęcia jest kąpiel. Aby oczyścić ciało malucha, wystarczy 2-3 razy w tygodniu wykonać zabieg pielęgnacyjny. Nie należy przesadzać z częstotliwością kąpieli. Zbyt częste mycie sprawia, że dziecko pozbywa się naturalnej bariery ochronnej i jest bardziej narażone na infekcje bateryjne i wirusowe. Do kąpieli dziecka przyda się na pewno szampon i łagodny płyn. Po umyciu i osuszeniu skóry malucha należy stosować oliwkę dla niemowląt lub ochronny krem na odparzenia. Oliwka dla niemowląt tworzy barierę ochronną na skórze niemowląt. Świetnie się sprawdza, gdy masujemy ciało naszego maleństwa. W kosmetyczce małego dziecka nie powinno zabraknąć także kremów z filtrem, który należy stosować zimą i latem oraz pudrów, które przydadzą się, gdy skóra dziecka zostanie podrażniona. Najlepiej używać go jednak z umiarem. Warto profilaktycznie smarować fałdy skóry podatne na wysuszenie dobrą oliwką przeznaczoną dla dzieci i niemowląt – np. oliwkę Johnson’s Baby. Łagodny kosmetyk działa dwukrotnie lepiej niż balsamy dla niemowląt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *