Karmienie piersią czy butelką – co jest najbezpieczniejsze?

Nie ulega wątpliwości, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla malucha. Jednak coraz więcej kobiet ma problemy z naturalnym karmieniem, zatem pozostaje jedynie sztuczne żywienie butelką. Bez obaw! Mleko modyfikowane ma także swoje dobre strony. Jego skład jest dostosowany do potrzeb noworodka i zawiera wszystkie niezbędne składniki. O karmieniu sztucznym i naturalnym poniżej.

 

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Karmienie naturalne

Skład mleka matki jest zmienny i zależy od pokarmów spożywanych przez kobietę w ciągu dnia. Sztuczne mleko ma natomiast jednolity skład. Dla noworodka najlepsze będzie mleko naturalne zawierające przeciwciała, lizosomy i kwas DHA, odpowiedzialny za rozwój mózgu i wzroku dziecka. W mleku z butelki nie znajdziecie tych składników. Szczególnie istotne są przeciwciała, które zmniejszają ryzyko infekcji.  Wiele składników kobiecego mleka nie ma swoich odpowiedników w modyfikowanej mieszance. Co więcej, istnieją badania dowodzące, że dzieci karmione piersią mają wysoki iloraz inteligencki i osiągają dobre wyniki w edukacji.  Ogromną zaletą karmienia naturalnego jest wygoda. Pokarm jest dostępny dla dziecka, kiedy ono tylko potrzebuje. Bez konieczności sterylizowania i ogrzewania mleka. Nie zapominajmy również o budowaniu bliskości, której noworodek szczególnie potrzebuje w pierwszych tygodniach życia. Podczas karmienia dziecko pozostaje w ramionach matki, czuje się bezpiecznie i komfortowo. Dlaczego karmienie piersią jest najlepsze – to przeczytasz również pod powyższym linkiem.

Karmienie butelką

Z pewnością dziecko rozwija się nie gorzej niż to, które jest odżywiane w sposób naturalnym. W mleku modyfikowanym znajdują się wszystkie niezbędne składniki potrzebne do rozwoju, do których należą: białka, witaminy, węglowodany, tłuszcze i minerały. To nic innego jak mleko krowie, którego skład został zmodyfikowany na potrzeby żywieniowe niemowląt. Przygotowując pokarm dla dziecka należy zwrócić uwagę na datę ważności mleka. Niezmiernie ważne jest wysterylizowanie wszystkich akcesoriów potrzebnych do podania posiłku (butelki, zakrętki i smoczki). Do przygotowania mieszanki należy używać wody przygotowanej. Karmienie butelką jest wygodniejsze dla matki, bo nakarmić może każdy z rodziny – tata, babcia, dziadek lub również niania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *