Naturalny środek czystości: kwasek cytrynowy

Czy wyobrażacie sobie sprzątanie mieszkania bez pomocy środków chemicznych? Bez płynów, odświeżaczy i mleczek czyszczących nie jesteście w stanie doprowadzić swojej rodzinnej przestrzeni do porządku? Zastanawialiście się kiedyś na tym, jakich produktów chemicznych używały wasze prababcie, bo w końcu nie było w dawnych czasach detergentów? Otóż jedynym z nich był kwasek cytrynowy, który sprawdzał się do czyszczenia, sprzątania i pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Produkt ten wraca do łask i przestaje być traktowany tylko jako składnik potraw kuchennych. Zwolennicy ekologicznych sposobów sprzątania domu uważają, że kwasek cytrynowy jest numerem jeden na liście naturalnych produktów czyszczących. Poniżej kilka sposobów na wykorzystanie kwasu w codziennym życiu.

drewniana miseczka wypełniona kwaskiem cytrynowym w kryształkach

źródło: http://www.misiontek.pl

 

Kwasek cytrynowy w kuchni

Odkamieniacz do czajnika

Aby pozbyć się uciążliwego kamienia z czajnika, wystarczy przygotować miksturę z kwasu cytrynowego. Do naczynia wlewamy 3 szklanki wody oraz wsypujemy 2 łyżki stołowe kwasku cytrynowego. Roztwór ten wlewamy do czajnika i gotujemy wodę.  Przez minimum 20 minut nie wylewamy płynu z czajnika. Na koniec pozbywamy się zawartości naczynia i płuczemy czajnik. To bardzo prosty i szybki sposób na pozbycie się twardego osadu.

Środek czyszczący sztućce

Z czasem sztućce ze stali nierdzewnej tracą swój blask, pojawia się osad, który zostaje po codziennym myciu. Z kwasu cytrynowego warto przygotować pastę, która ten osad usunie. Kilka łyżek kwasku należy zmieszać z odrobiną wody (2 łyżki). Za pomocą tej pasty i szmatki z mikrofibry lub gąbki należy wyszorować łyżeczki, noże i łyżki. Na koniec sztućce trzeba umyć w gorącej wodzie i wypolerować do sucha.

Pasta czyszcząca filiżanki i kubki

Osad po kawie i herbacie trudno usunąć za pomocą zwykłego płynu do mycia naczyń lub w zmywarce. Szczególnie jest zauważalny w kubkach i filiżankach w jasnej kolorystyce. Aby pozbyć się ciemnego osadu z ulubionych naczyń, wystarczy kilka łyżeczek kwasku wsypać na dno kubka i za pomocą gąbki przetrzeć kilka razy dno. Na koniec naczynie trzeba umyć gorącą wodą.

Kwasek cytrynowy w łazience

Środek do czyszczenia armatury

Kamień na wannie i umywalce niekiedy jest na tyle silny, że trudno go usunąć, przecierając tylko powierzchnię zwykłą gąbką. Alternatywą dla mleczek i żeli czyszczących może być kwasek cytrynowy – wsypany do wanny na kilkanaście minut oraz zalany ciepłą wodą może sprawdzić, że osad ulegnie rozpuszczeniu. Taki rozwór można także przygotować w osobnej misce i czyścić zamoczoną w nim gąbką.

Odplamiacz do tkanin

Silnie zabrudzone ubrania można namoczyć w roztworze kwasku cytrynowego z wodą. Warto wcześniej zrobić próbę i sprawdzić, czy tkanina nie puści kolory pod wpływem kwasu. Jeżeli dodamy 2 łyżeczki kwasu cytrynowego do proszku do prania, może uzyskać efekt jaśniejszych i odświeżonych ubrań. Produkt ten sprawdzi się do usuwania i wybielania jasnych tkanin.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *