Krajowe święto kukurydzy w Wielkopolsce

źródło:Pinterest

źródło:Pinterest

Krajowy Dzień Kukurydzy odbył się  1 września 2013 roku w Starym Gołębinie (woj. wielkopolskie). W tym dniu spotkało się wielu wystawców i osób związanych z branżą rolną z zakresu uprawy kukurydzy. Spotkanie miało na celu szerzenie wiedzy merytorycznej i praktycznej na temat 130 odmian kukurydzy oraz popularyzację nowoczesnych rozwiązań zbioru i przechowywania zboża. Jak co roku, przybyło z Polski wielu wystawców, takich jak: Grupa Osadowskich, LechPol, Syngenta.

Tegoroczni organizatorzy eventu to: Polski Związek Plantatorów Kukurydzy, TopFarms Wielkopolska i Grupa Osadowskich. Podczas spotkania rolnicy mogli zobaczyć agrotechniczne poletka pokazowe oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Ponadto tego dnia 24 hodowców kukurydzy prezentowało swoje rolnicze dokonania. Odbyły się także pokazy maszyn rolniczych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty sprzed 50 lat. Muzeum Rolnictwa w Szreniawie zaprezentowało sprzęt rolniczy używany w przeszłości do oddzielania ziaren kukurydzy od kolb. Można było dowiedzieć się na temat upraw kukurydzy na przestrzeni dziejów. Duży zachwyt zwiedzających wzbudziły pokazy wiekowych traktorów.

Nie odbyło się bez ciekawostek z branży maszynowej oraz nawozowej. Firma Tornum prezentowała suszarnię typu HR o niższych kosztach eksploatacji i mniejszej emisji pyłów. Chemirol oferowała produkty zalecane jako stymulatory korzeni. Grupa Osadowskich pokazała nawozy dolistne z Seri OSD oraz stymulatory rozwoju Terra Sorb Foliar. Największą atrakcją dla odwiedzających wystawy rolnicze były przeloty nad polami wiatrakowca, przystosowanym do zabiegów agrolotniczych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *