Jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej?

źródło:Pinterest

źródło:Pinterest

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda – tak się zaczyna codzienna przygoda pod nazwą – zdrowie jamy ustnej. Na pozór wystarczy dokładnie czyścić zęby minimum dwa razy dziennie szczoteczką o średnim włosiu i dobrą pastą z fluorem. Nic prostszego – przecież mycie zębów znane jest nam już od dzieciństwa. A co z techniką szczotkowania i innymi produktami do higieny jamy ustnej? O tym zwykle zapominamy! Okazuje się, że tylko co piąta osoba potrafi dbać prawidłowo o higienę jamy ustnej.  Wielu Polaków wciąż nie używa płynów do płukania oraz nici dentystycznych. Nie wspomnę o tym, że panicznie boi się wizyty u stomatologa…

W prawo w lewo w lewo prawo oooo

Dla skuteczności higieny jamy ustnej niezwykle ważna jest prawidłowa technika szczotkowania. Czyszczenie zębów powinno obejmować nie tylko zęby, ale i dziąsła, język i podniebienie. Wszystkie zęby szczotkujemy z każdej strony, szczególnie dokładnie na linii dziąseł. Zawsze zaczynamy od strony zewnętrznej, potem wewnętrzną, a na końcu czyścimy zęby trzonowe. Za każdym razem czynność wykonujemy przez minimum trzy minuty i to po każdym posiłku. Na koniec płuczemy starannie jamę ustną, aby pozbyć się ewentualnych resztek jedzenia i pasty.

Nie tylko szczotkowanie

źródło:www.gaba-dent.pl

źródło:www.gaba-dent.pl

Przynajmniej raz dziennie znajdźmy czas na czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych. Nawet najlepsza szczoteczka do zębów nie dotrze do wszystkich miejsc, w których gromadzą się bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Codzienne używanie nici dentystycznych to najlepszy sposób na oczyszczenie powierzchni stycznych i międzyzębowych z resztek pokarmowych. Nitkowanie obejmuje czyszczenia przestrzeni między zębami tylnymi, które gromadzą trudno dostępną płytkę nazębną. Na koniec płuczemy jamę ustną specjalnym płynem antyseptycznym. Prywatnie polecam zainteresować się ofertą produktów grupy GABA dostępną pod adresem gaba-dent.pl – higiena jamy ustnej.

Dieta na zdrowy uśmiech
Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje również zdrowy styl życia i odpowiednie odżywianie. Nie trzeba nikomu przypominać, że białe zęby nie lubią cukrów, dlatego ograniczmy wszelkiego rodzaju słodycze. Jeżeli zjemy ukochany batonik, umyjmy po posiłku starannie zęby. Warto wiedzieć, że niektóre produkty koloryzują zęby. Zaliczamy do nich: czerwone wino, kawę i czarne jagody. W diecie na zdrowe zęby nie może zabraknąć produktów nabiałowych zawierających wapń – elementarny budulec kości.

Pamiętajmy o wizycie w gabinecie stomatologicznym. Warto wykonać profesjonalne usuwanie płytki nazębnej. Zabiegowi należy poddać się raz na pół roku. Ponadto polecam stosowanie tabletek z fluorem – po wcześniejszej konsultacji ze swoim dentystą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *