Zdrowe mięso z królika

W ostatnich latach produkcja mięsa białego w Polsce zyskała na popularności nawet o kilkanaście procent.  Powstaje coraz więcej gospodarstw trudniących się  hodowlą królików z uwagi na wzrost zainteresowania tym żywcem na rynkach zachodnioeuropejskich. Nie bez znaczenia są także zmiany w sposobie odżywiania współczesnego społeczeństwa, dążącego do ochrony zdrowia poprzez eliminację produktów wysokotłuszczowych.

źródło:Pinterest

źródło:Pinterest

Wartości odżywcze mięsa króliczego

Mięso z królika jest szczególnie cenione w krajach rozwiniętych, w których coraz więcej osób cierpi na choroby układu krążenia spowodowane wysokim spożyciem wieprzowiny i wołowiny. Drób ma niską zawartość tłuszczu oraz wysokiej walory dietetyczne i smakowe.

Biorąc pod uwagę zawartość białka w mięsie króliczym – można stwierdzić, że – przewyższa wszystkie gatunki mięsa. Białko królika jest w ponad 90% przyswajane przez organizm, zaś mięso wołowe tylko w 60%. Skład chemiczny drobiu białego pozwala zaliczyć go do mięs lekkostrawnych, które możemy podawać dziecku powyżej pierwszego roku życia. Mięso królicze jest bogate w składniki mineralne, takie jak: żelazo, wapń, fosfor oraz witaminy i mikroelementy, na przykład miedź i cynk.

Hodowla królików

Polska jest zaliczana do czołowym producentów mięsa króliczego. Mimo to spożycie tego rodzaju produktu jest ciągle niskie w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, m.in. Włoch, Francji i Hiszpanii. Wynika to głównie z dość wysokich cen dedykowanych przez krajowy rynek. Cena kilograma tuszy to około 30-40 złotych, wielokrotnie przewyższa nawet stawkę za kilogram cielęciny.

Niegdyś hodowla królików w małych gospodarstwach był podstawą żywienia niejednej rodziny. Do dziś na wielu wsiach królik jest hodowany w przydomowych budynkach ze względu na ogromną dostępność pasz (wszelkiego rodzaju zielonki) oraz łatwość utrzymania zwierząt. Wielu rolników skarży się na wzrost zachorowalności królików na różne dolegliwości.  Koszt leczenie zwierząt wielokrotnie przewyższa cenę sprzedaży królika. Konieczne są zatem szczepienia zapobiegawcze, które do tanich nie należą. Hodowla królików może wydawać się trudna, jeżeli nie podejmiemy w odpowiednim czasie profilaktyki zdrowotnej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *