Z cyklu prace w ogrodzie: nawadnianie

Czerwiec w ogrodzie to czas intensywnych prac. Jedną z nich jest nawadnianie roślin, szczególnie gdy nadchodzą bezdeszczowe dni. Dziś kilka praktycznych porad na temat różnych sposobów podlewania oraz metod zapobiegania więdnięciu delikatnych roślin w lecie.

źródło:pinterest

źródło:pinterest

 Rośliny i ich potrzeby

W zależności od rodzajów roślin, są różne metody nawadniania podłoża. Rośliny, które pierwotnie rosły w środowiskach wilgotnych, będą potrzebowały szczególnej troski. Przecież pragną one wilgotnego podłoża, zatem należy nawadniać je dwa razy dziennie podczas upałów. Ponadto kwiaty posiadające ogromne liście mają sporą powierzchnię parowania, zatem ubywa z nich trochę wody. Je również należy  regularnie zraszać wodą. Wszystkie rośliny w okresie kwitnienia należy podlewać. Dotyczy to także warzyw i owoców. Szczególnie wrażliwe na brak wody są ogórki i kapusta. Ponadto nie zapominajmy o roślinach na balkonach i tarasach, które są bardzo narażone na szybkie wysuszenie i więdnięcie.

 Czas podlewania

Kiedy najlepiej podlewać rośliny? Gdy słońce jeszcze nie praży, zatem bardzo wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Uwaga! Jeżeli decydujemy się na nawadnianie ogródka wieczorem, należy pamiętać, by nie zraszać liści, a tylko okolice korzenia i wokół rośliny. Kolejna złota zasada na skuteczne podlewanie to zachowanie umiaru. Dużo wody nie oznacza wcale zdrowo dla rośliny. Lepiej częściej, ale w małej ilości – zasada ta dotyczy roślin doniczkowych. Natomiast w przypadku upraw rabatowych jest zupełnie odwrotnie, a mianowicie rzadziej a intensywniej. Gdy posiadamy grządki, na których posadziliśmy całkiem niedawno rośliny, to musimy zachować ostrożność i pozwolić nasionom na spokojne wykiełkowanie. Niezmiernie istotne jest to, by woda szybko dotarła do korzenia.  Bardzo ważne jest również podlewanie roślin tak, by unikać zalegania wody w doniczce lub na rabatce.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *