Przepis na nalewkę z derenia

Dereń jadalny niegdyś był bardzo popularny w kuchni, dziś wraca do łask. Owoce derenia mają wiele właściwości leczniczych – zawierają cenne kwasy organiczne, flawonoidy, a także witaminy, w tym ogromną dawkę witaminy C, P oraz A. Dereń jest szczególnie polecany w okresie zachorowań na przeziębienie i grypę.  W owocach tej rośliny znajdują się antocyjany, których zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników. Wśród  wielu pomysłów na spożywanie derenia, warto wypróbować nalewkę – popularnie nazywaną dereniówką.

źródło: https://pixabay.com

źródło: https://pixabay.com

Nalewka według staropolskiego przepisu

Dereniówka ma swoje korzenia w tradycji szlacheckiej – niegdyś była przygotowywana była w pałacu i w dworze dla wyjątkowych gości.  Dereń jest nieco zapomnianą rośliną, jednak ostatnio zauważam trend powrotu do naszych rodzimych produktów. Choć owoce tego krzewu są trudno dostępne w niektórych regionach kraju, warto zdobyć je za wszelką cenę. Mają one intensywny czerwony kolor, przypominają nieco żurawinę. Dereń najczęściej rośnie w ogrodach i jest ozdobą wielu starych parków. Krzewo owocuje na przełomie lata i jesieni, owoce zbiera się dopiero wtedy, gdy są w pełni dojrzałe. Dereń ma swój unikalny smak – trochę cierpki, lekko słodki i odrobinę kwaśny. Oczywiście wiele zależy od odmiany. Najlepsze na nalewkę są owoce derenia, które są bardzo słodkie i niewyczuwalna jest w nich gorycz.

Dereniówka – przepis

Składniki:

  • 0,5 kg dojrzałych owoców derenia,
  • 250 ml spirytusu,
  • Szklanka wódki 40%,
  • 40 dag cukru.

Przygotowanie:

Dojrzałe owoce derenia płuczemy w zimnej wodzie, osuszamy oraz nakłuwamy wykałaczką. Następnie zasypujemy 1,5 kg cukru i odstawiamy na 24 godziny.  Kolejnym krokiem jest zalanie owoców spirytusem  i wódką. Dereniówkę odstawiamy  w ciemne miejsce na około miesiąc. Na koniec filtrujemy i przelewamy do butelek z ciemnego szkła. Po tym czasie oczekujemy minimum 4 miesiące na dojrzewanie nalewki.

Uwaga! Ważne jest to, aby raz na kilka dni słoik zalany spirytusem potrząsnąć kilka razy.  Tradycyjna dereniówka jest jak wino – im dłużej leżakuje, tym jest smaczniejsze i zyskuje na szlachetności.

Domowe nalewki to nie tylko dobrej jakości alkohol, któremu możemy pochwalić się, gdy odwiedzą nas goście. To każde skarbnica właściwości leczniczych na wiele schorzeń. Wystarczy 2 razy dziennie przyjmować 2 łyżki dereniówki, aby wzmocnić odporność i pożegnać się z przeziębieniem. Owoce derenia wspomagają także leczenie dolegliwości żołądkowych oraz anemii (ze względu na ogromną zawartość żelaza).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *