Gaz płynny jest bezpiecznym paliwem, które znajduje szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych na wielu wsiach i terenach niezurbanizowanych, gdzie mieszkańcy nie posiadają dostępu do instalacji gazy ziemnego. Ponadto LPG jest bardzo tanim i wydajnym paliwem do ogrzewania i wytwarzania energii elektrycznej w rolnictwie. To bardzo nowoczesne i przyjazne dla środowiska naturalnego źródło energii i bezkonkurencyjne paliwo do sprzętu rolniczego.
Do ogrzewania i suszenia
Wydajne rozwiązanie energetyczne to nadzieja na tanie rozwiązania dla polskiego rolnictwa. Hodowcy drobiu szczególnie cenią sobie LPG jako paliwo do grzejników promiennikowych. Wszelkiego rodzaju urządzenia, które są zasilane gazem to duża oszczędność dla każdego biznesu. Hodowla zwierząt, która ogrzewana jest gazem płynnym jest obecnie najbardziej opłacalna. LPG ma ogromne zastosowanie w suszarniach zbóż, przeznaczonych do suszenia pszenicy, rzepaku, słonecznika i kukurydzy – zarówno w małych, jak i dużych gospodarstwach. Spala się szybko i bezwonnie, dlatego można uznać je za idealne paliwo do suszenia.
Alternatywa dla benzyny
Właściciele kilkuset hektarowych gospodarstw posiadający ciągniki zaawansowane technologicznie, które generują bardzo wysokie koszty, szukają oszczędności w zużyciu paliwa. Instalacja LPG w ciągnikach przy drogim oleju napędowym jest o połowę tańsza i wydaje się perspektywą dla rozwoju polskiego rolnictwa. Niestety z prawnego punktu widzenia rolnicy wciąż nie mają możliwości wyposażenia ciągnika w LPG. Pozostaje tylko czekać, aż pojawią się konkretne przepisy prawne regulujące te kwestie. Póki co możemy korzystać z wózków widłowych na gaz płynny. Butle z gazem kupimy od firmy AmeriGas, należącej do drugiego największego dystrybutora LPG na świecie. Największym jednak zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie LPG w zbiornikach. Więcej na temat znajdziesz tutaj – na stronie AmeriGas Polska.
Odnawialne źródło energii
LPG jest tanim zamiennikiem dla oleju opałowego oraz energii elektrycznej. To mobilne i bardzo wygodne paliwo, które przy spalaniu ani nie dymi, ani nie emituje trujących substancji. LPG może być stosowany w gospodarstwach ekologicznych, ponieważ w procesie spalania nie powstają pyły, dzięki czemu nie zanieczyszcza ani gleby ani wód gruntowych. O LPG można powiedzieć, że dopełnia listę odnawialnych źródeł energii, jest szansą na poprawę jakości życia – nie tylko rolników.