Dzień Bez Telefonu Komórkowego

Dziś, 15 – go lipca przypada Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Wielu z Was powie – Czy to możliwe, by wytrwać choć jedną dobę bez ulubionego gadżetu? Jak przeżyć ten jeden dzień bez smsowania, dzwonienia, przeglądania aplikacji i wertowania stron internetowych? Mimo wszystko: SPRÓBUJCIE!!! To nieoficjalne święto istnieje od niedawna i ma jeden cel: przypomnienie, że bez telefonu można żyć. Tak, to nie żart! Idea święta powstała z potrzeby, by zacząć myśleć o telefonie nie tylko jak o przyjemnym gadżecie, ale także urządzeniu, które wpływa destruktywnie na środowisko i przede wszystkim na nasze zdrowie.

­

15 lipca Dniem bez telefonu

Dzień bez Telefonu źródło:pl.Pinterest.com

Wciąż niewiele mówi się o wpływie metalów na skórę. Tymczasem, gdy bierzemy smatfona do ręki, trzymamy nie tylko wygodny gadżet, ale także urządzenie zbudowane z różnego rodzaju materiałów: miedzi, platyny, koltanu i wiele innych toksycznych tworzyw. Weźmy to pod uwagę, zanim kupimy telefon dla dziecka lub przyłożymy do ucha niemowlęciu. Ponadto częste rozmowy przez telefon i trzymanie aparatu przy uchu wpływają negatywnie na kręgosłup w odcinku szyjnym, obciążają go i mogą być przyczyną dysplazji.

Warto również zwrócić uwagę na to, że z roku na rok rośnie liczba elektrośmieci. Co zrobić z ich ogromną ilością? W USA powstają zakłady przemysłowe, które prowadzą recykling tego rodzaju odpadów. W Polsce takich miejsc mamy wciąż za mało i niewielka jest świadomość mieszkańców naszego kraju o destruktywnym elektronicznych śmieci na glebę, powietrze i wodę 🙁 Co gorsze, coraz więcej osób pozwala sobie na częste wymiany smartfonów w pogoni za nowinkami technologicznymi i chęcią posiadania czegoś nowego. Ludzie wymieniają telefony jak rękawiczki. Zużyte i działające telefony nie muszą być traktowane jako odpady!!! Zawsze możemy taki model podarować komuś z rodziny, zamiast kupować kolejny i nowy. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście nowy smartfon jest nam potrzebny, czy może to kolejny zakupowy kaprys?

Jak temu zaradzić? Po pierwsze, nie prowadzić kilkugodzinnych rozmów przez telefon z przyjaciółką lub osobą bliską. Zawsze lepiej się spotkać na żywo. Warto również prowadzić rozmowy przez skype. Jeżeli nie możecie uniknąć rozmowy, z kimś kto mieszka za oceanem, jest na to sposób – słuchawka głośnomówiąca. Nie wszyscy jednak myślą o posiadaniu takiego akcesorium, zwłaszcza gdy prowadzą samochód osobowy. Poza tym, gdy spotykacie się ze znajomymi, wybieracie się na uroczystość rodzinną, jesteście na randce w kinie lub robicie zakupy, zapomnijcie o telefonie. Spróbujcie skoncentrować się na byciu tu i tam. Jeżeli nie możecie uniknąć telefonu w miejscu publicznym, sprawcie, by była to rozmowa bardzo krótka i rzeczowa. Żyjąc ciągle online, zapominamy o ludziach wokół nas i nie potrafimy cieszyć się życiem tak po prostu!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *