Wypalanie traw jest karalne

W związku z nadejściem wiosny w wielu miejscach na polach i łąkach wypalane są wyschnięte trawy. Jak co roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje o zaprzestanie wiosennego wypalania chwastów i suchych traw oraz grozi za to wysoką karą finansową. Ponadto wypalanie traw jest bardzo szkodliwe dla gleby, która szybko staje się jałowa.

pinterest

Ustawa o ochronie traw

Istnieje ustawa o ochronie przyrody i lasów, w której znajduje się zapis o wypalaniu traw na łąkach. Jeżeli pracownik ARiMR złapie rolnika na gorącym uczynku, to podlega on karze grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych. Bezsensowne wypalanie traw przy drodze i w rowach może być przyczyną wzniecenia pożaru, a więc zagrożenia dla życia, zdrowia oraz mienia. Gdy zdarzy się takie nieszczęście, rolnik może zostać pozbawiony wolności do 10 lat.

Wypalanie traw a środowisko

Ogień jest niebezpieczny dla owadów, np. pszczół, zajęcy, lisów i jeży, bo niszczy ich środowisko życia. Wypaleniska stają się jałowe, w takim miejscu zatrzymany zostaje proces gnicia. Podczas palenia traw i chwastów są emitowane do atmosfery toksyczne substancje, które są bezpośrednią przyczyną powiększania się dziury ozonowej. Podczas wiosennych „porządków” na polach trawy są bardzo suche, wielokrotnie ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, przenosząc się na pobliskie pola z innymi uprawami, lasy i zabudowy. Rolnik nierzadko jest w stanie zapanować nad ogniem, wielokrotnie zdarza się tak, że konieczna jest interwencja straży pożarnej.

Dane statystyczne przedstawione przez ARiMR są zatrważające. W Polsce wciąż wielu rolników wypala grunty orne nie bojąc się ani kar ani zabrania dopłat do pól. Co więcej, odnotowano przypadki celowego wypalania traw.

Ekolodzy i naukowcy biją na alarm, bo wypalanie przyczyni się niedługo do katastrofy ekologicznej. Każdego roku wiosenne zagrożenie pożarowe zbiera śmiertelne żniwo zwierząt oraz nieodpowiedzialnych ludzi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *