Tajemnicze numery i oznaczenia na jajkach

Na skorupce każdego jajka można znaleźć szereg małych, czerwonych numerków. Nie są one przypadkowe – każdy z nich ma określone znaczenie i niesie informację o pochodzeniu jajka. Warto nauczyć się rozszyfrowywać oznakowania jajek, ponieważ dzięki tej wiedzy łatwiej będzie dokonywać świadomych zakupów.

jajka rozmiary i numery

(Pinterest.com)

Oznakowania polskich jajek są zgodne z kluczem ustalonym przez Unię Europejską. Oznaczenie ma informować o wielkości jajek, sposobie chowu kur, kraju pochodzenia oraz producencie. Wielkość jajka jest ustandaryzowana dla całej Unii, a rozmiar zależy od wagi jajka. Najmniejsze S waży do 53 gramów, średnie M ważą 53-63 gramy, duże L od 63 do 73 gramów. Jeśli jajko waży ponad 73 gramy otrzymuje oznaczenie XL. Wielkość jajek jest wyraźnie oznaczona na opakowaniu i nie ma jej w kodzie, który jest na jajkach.

Kod umieszczony na jajku zawiera pozostałe informacje. Ma postać X-YY-AABBCCDD. Poszczególne elementy można z łatwością rozszyfrować. Na pierwszym miejscu umieszczone są informacje o sposobie chowu kur – od 0 przy chowie ekologicznym po 3 przy chowie klatkowym. YY jest oznaczeniem kraju (np. PL dla Polski). Z kolei ostatnia część kodu określa producenta – jest jego weterynaryjnym numerem identyfikacyjnym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *