Chcesz kupić konia – sprawdź ile kosztuje jego utrzymanie!

Koszt utrzymania konia

Źródło: Pinterest

Ejrene, najdroższa klacz sprzedana w zeszłym roku na targach w Janowie Podlaskim, kosztowała nabywcę pochodzącego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich „bagatela” 440 tysięcy euro. Na szczęście, żeby kupić własnego wierzchowca nie trzeba wcale być arabskim szejkiem, ponieważ cena średniej klasy konia wynosi przeważnie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że sam zakup to dopiero pierwszy wydatek, który wcale nie musi być tym najbardziej uciążliwym.

Jaki jest koszt zakupu konia?

Każdy Polak ma we krwi miłość do koni, dlatego wystarczy spotkać te piękne zwierzęta w stadninach, na łąkach umajonych albo gdziekolwiek indziej, żeby przekonać się, że w gdzieś w głębi serca mamy ukryte marzenie o posiadaniu własnego wierzchowca. Rozpoczęcie przygody jeździeckiej często skłania nas do poważnego rozważenia zakupu konia. Jednak zanim zdecydujemy się na taki krok, warto dokładnie przeanalizować jakie będą koszty utrzymania naszego rumaka w dobrej kondycji psychofizycznej.

Ile kosztuje zakup konia

Źródło Pinterst

Pierwszym wydatkiem jest oczywiście sam zakup konia. Cena koni, pomijając te klasy światowej, waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na jej wysokość wpływają: rasa, przeznaczenie, wiek oraz dotychczasowe osiągnięcia zwierzęcia. Dodatkowym kosztem jest ubezpieczenie konia na wypadek śmierci, kradzieży itp., weterynarz – który zbada konia i sprawdzi jego stan zdrowia, oraz oprzyrządowanie takie jak np.: kantar, uwiąz, siodło ogłowie, derki, czapraki, przybory do pielęgnacji, strój jeździecki.

Średni koszt ubezpieczenia konia wynosi około 5%, oczywiście jeżeli mamy więcej niż jednego wierzchowca cena w pakiecie będzie niższa, jednakże na początek, mimo niewątpliwej oszczędności na ubezpieczeniu, doradzam zakup jednego wierzchowca. Przegląd weterynaryjny naszego przyszłego czempiona to dodatkowy 1000 złotych, a wyposażenie jeździeckie i wyposażenie jeźdźca od 5000 – 7000 tysięcy (siodło, ogłowie, czaprak – 3000 do 5000 PLN; kask, buty, strój – 1000 do 2000 PLN.

Zatem koszt przysłowiowego „konia z rzędem” wzrasta nam ponad cenę zakupu o jednorazowy wydatek w granicach około 7000 złotych.

Koszt codziennego utrzymania

Konie w przeciwieństwie do bibliotekarzy w naturalnych warunkach zdecydowaną większość dnia spędzają na dworze i w ruchu. Dlatego, żeby zapewnić im dobre samopoczucie i zdrowie musimy zagwarantować wierzchowcom właściwe warunki stajenne oraz regularną opiekę weterynarza. Rozwiązaniem najtańszym jest trzymanie konia we własnej stajni, jednakże konie to zwierzęta stadne, dlatego należy w niej trzymać więcej niż jednego konia.

Jeżeli, pomimo niewątpliwej oszczędności na ubezpieczeniu, nie zdecydowaliśmy się zakupić od razu dwóch koni, pozostaje nam umieszczenie naszego konika w pobliskim końskim pensjonacie. W cenę „doby hotelowej” wliczony jest przeważnie koszt podstawowego wyżywienia oraz sprzątnięcia boksu, resztę wydatków na leczenie i pielęgnacje pokrywa właściciel. Koń potrzebuje ruchu, dlatego musimy mu zapewnić co najmniej 5 treningów w tygodniu, a jeżeli sami nie będziemy w stanie poświęcić mu czasu to należy poprosić o pomoc znajomych, oczywiście za dodatkową opłatą możemy wynająć osobę, która za nas będzie codziennie opiekowała się naszym koniem.

Podsumowując*:

Własna stajnia – 300 PLN / miesiąc*

Pensjonat – 600-1500 PLN/miesiąc*

Kowal – 250 PLN/ 2 miesiące*

Preparaty do pielęgnacji, a w tym odżywki i witaminy – 100-300 PLN/ miesiąc*

Odrobaczenie i szczepienia 200 PLN raz na pół roku*

Trening – 30-100 PLN/godz. Czyli 600-2000 PLN/miesiąc*

Ogółem koszt utrzymania wymarzonego konia może nas wynieść o około 15 do nawet 30 tysięcy rocznie, nie licząc kosztów treningu. W przypadku choroby, albo kontuzji zwierzęcia poniesiemy dodatkowe wydatki na leczenia w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Wysokie koszty utrzymania sprawiają, że zakup konia musi być dokładnie przemyślany i dobrze skalkulowany. Powinniśmy pamiętać, że kupno konia da nam wiele radości, ale nieporównywalnie większą przykrość sprawi nam konieczność odsprzedania ukochanego wierzchowca z powodu wysokich kosztów jego utrzymania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *