Skład mleka modyfikowanego pod lupą

Co kryje w sobie mleko modyfikowane? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokarmu dla dziecka? Jaki skład mleka powinien być elementarny, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe noworodków i niemowląt? O tym wszystkim przeczytacie w tym poście.

źródło:pixabay.pl

źródło:pixabay.pl

Kiedy kończy się przygoda z karmieniem piersią, konieczne staje się zakupienie dla dziecka mleka modyfikowanego. Rodzice sprawdzają opinie na temat produktów dla dzieci wśród znajomych rodziców oraz w Internecie. Wielu z nich radzi się również pediatry. Najważniejszy jest oczywiście skład mleka, dzięki któremu dziecko dostarczy do organizmu wszystkich niezbędnych substancji. Co zawiera mleko modyfikowane?

Białko

Łatwo przyswajalne białko serwatkowe znajduje się w mleku modyfikowanym podawanym dzieciom, które tolerują kazeinę. W mieszkankach dla alergików znajduje się zhydrolizowane białko krowie pozbawione właściwości alergizujących.

Tłuszcze

Są niezbędnym elementem składu mleka, ponieważ dostarczają energii oraz pozwalają na rozpuszczanie witamin. Co istotniejsze, to tłuszcze wspomagają prawidłowy rozwój mózgu i narządu wzroku.

Węglowodany

W mieszankach modyfikowanych nie może zabraknąć laktozy, tj. cukru mlecznego, który pokrywa zapotrzebowanie dziecka na energię.

Minerały i witaminy

W każdym mleku modyfikowanym powinny znaleźć się pierwiastki, takie jak: żelazo, wapń i fosfor, jod, selen, cynk i witaminy. Składniki te warunkują prawidłową odporność, wzmacniają organizm i zapewniają zdrowy rozwój.

Dodatkowe składniki

W produktach dedykowanym niemowlętom nie brakuje żywej kultury bakterii, które chronią przed biegunkami i warunkują prawidłowe funkcje układu pokarmowego. W dobrym mleko modyfikowanym powinny znaleźć się także probiotyki i kwasy tłuszczowe LC PUFA. Na etykiecie produktów znajdziemy również takie nazwy, jak nukleotydy i L-karnityna, które są również pożądane w składzie.

Dziś producenci mleka modyfikowanego wzbogacają je w różne dodatki odżywcze, dzięki którym malec rozwija się prawidłowo. Np. mleko NAN Pro zawiera probiotyki, kwasy LC PUFA, nukleotydy i taurynę. W jego składzie znajdują się także witaminy, pierwiastki i minerały. To idealne mleko dla dziecka. Producent Nestle stara się, aby skład mleka nie odbiegał od składu mleka matki (sprawdź). Dlatego wiele osób uważa, że mleko Nestle jest najbardziej zbliżone do naturalnego pokarmu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *