Propolis – naturalny środek antyseptyczny

Propolis (zwany również kitem pszczelim) jest naturalnym antybiotykiem stosowanym jeszcze przez nasze prababcie w leczeniu różnych bolączek, takich jak nadżerki, choroby żołądka oraz infekcje. Ponadto oczyszczony kit pszczeli może być najlepszym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu różnego rodzaju ran. Co więcej, istnieją badania potwierdzające, że propolis znacznie szybciej goi zmiany skórne takie jak owrzodzenia niż niejeden środek farmaceutyczny.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Czym jest kit pszczeli?

Propolis składa się z witamin, mikroelementów, białka, enzymów kwasów tłuszczowych,  flawonoidów i substancji lipidowo-woskowych, zatem z tego wszystkiego, co potrzebuje skóra, aby się zregenerować. Kit pszczeli to nic innego, jak mieszanka wydzielin pszczelich gruczołów, żywicy drzew i kwiatów. Te pracowite owady używają propolisu do ochrony ula przed inwazją grzybów i innych drobnoustrojów. Niczym prawdziwi stratedzy uszczelniają propolisem otwory w ulach, którymi mogą rozprzestrzeniać się niebezpieczne dla nich substancje. Pszczoły szczególnie na wiosnę i jesień gromadzą w swoich domkach dużo kitu, aby zalepić szpary i uszczelnić gniazda. Kit pszczeli jest wciąż substancją niedocenianą w codziennym życiu. Tymczasem w medycynie naturalnej wiedzie prym wśród środków antyseptycznych.

Kiedy stosować propolis?

Kit pszczeli ma zastosowanie jako środek w leczeniu chorób układu oddechowego, np. podczas grypy i przeziębienia. Zaskakująco skuteczne efekty przynosi jednak w leczeniu przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym wielu dermatoz, tj. zapalenie błon śluzowych, zakażenia skóry, odleżyny, owrzodzenia oraz innych schorzeń dermatologicznych, np. odmrożeń i oparzeń.

Jak przygotować naturalny lek?

W warunkach domowych warto przygotować roztwór z propolisem. Potrzebny będzie spirytus 95% oraz kit pszczeli. W buteleczce należy umieścić propolis i zalać go spirytusem. Roztwór ten należy postawić w suchym i ciemnym miejscu minimum na 2 tygodnie. Co kilka dni trzeba pamiętać o tym, by wstrząsnąć zawartość buteleczki. Tak przygotowany płyn świetnie sprawdza się w leczeniu ran, przemywaniu skaleczeń i terapii oparzeń.

Kit pszczeli jest dostępny w wielu sklepach zielarskich. Polecam zakup naturalnego oznaczonego symbolem  „polski produkt”, ponieważ macie gwarancje, że pochodzi z polskich pasiek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *