Pieróg biłgorajski

Pieróg biłgorajski to przysmak Lubelszczyzny, który w 2005 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych tego regionu. Potrawa nazywana bywa „krupniakiem” lub „pirógiem”, można jeść ją na zimno lub na gorąco. Najlepiej smakuje z sosem grzybowym lub zsiadłym mlekiem. Istnieją dwa rodzaje pierogu biłgorajskiego – danie zapiekane w drożdżowej otoczce lub bez skórki, tzw. „łysy pieróg”.

Pieróg biłgorajski przypomina bardziej pasztet niż pieroga. Z zewnątrz znajduje się ciemno-słomkowa powłoka, mocno przypieczona w piecu, a w wewnątrz wyróżnić można drobne składniki, które tworzą zespoloną konsystencję. Do wyrobu pierogu używa się następujących produktów: kasza gryczana, ziemniaki gotowane, smalec ze skwarkami, ser biały, jaja, śmietana, sól, pieprz oraz suszone liście mięty.

Nasze babcie potrawę przyrządzały tylko w piecach chlebowych. Obecnie pieróg biłgorajski możemy upiec w warunkach domowych w piekarniku elektrycznych oraz w formie okrągłej lub prostokątnej. Danie kusi zapachem gotowanych ziemniaków i gryczanej kaszy wzbogaconej o lekko kwaśny ser biały oraz przyprawy. Pieróg pieczemy około półtorej godziny w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni Celsjusza. Każdy wypiek rodem z Biłgoraja można z łatwością przełamać i rozkruszyć.

Pisząc o pierogu biłgorajskim, warto wspomnieć o staropolskiej tradycji. Niegdyś pieróg biłgorajski był wypiekany od święta, na specjalne okazje. Niektórzy mieszkańcy lubelskich miasteczek nazywali wyrób mianem biłgorajskiego tortu. Ten świąteczny przysmak towarzyszył na wielu weselach, biesiadach i chrzcinach. Obecnie, pieróg biłgorajski to wypiek wielu piekarni – nie zawsze opierający się na staropolskiej recepturze. Dobry wypiek  z Biłgoraja możemy zakupić w licznych sklepach, bo uwielbiają go rzesze klientów. Najlepiej wykonać go w domu, zachowując sprawdzoną recepturę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *