Nie będzie rent strukturalnych dla rolników

Unia Europejska odrzuciła projekt o rentach strukturalnych dla rolników w wieku przedemerytalnym. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie ogłosi naboru wniosków w ramach budżetu na lata 2014-2020. Dotychczasowe działania pochłonęły za dużo pieniędzy z funduszów unijnych. W tracie trzech naborów wniosków: 2007, 2008 i 2010 przyznano pomoc dla ponad 20 tysięcy osób. Rolnicy, którzy otrzymali rentę w wyniku ostatniego naboru wniosków, mieli naprawdę duże szczęście.

źródło:Pinterest

źródło:Pinterest

Renty strukturalne były dużym udogodnieniem dla wielu rolników. O pieniądze mogła ubiegać się osoba, której do emerytury zostało nie więcej niż 10 lat. W rezultacie wiele właścicieli gospodarstw rolnych oddało ziemię w ręce swoich dzieci, często młodych i wykształconych osób, którzy świadomiej zarządzają ziemią i ubiegają się o pomoc unijną. Obecnie, rolnicy będą zmuszeni zmienić swoje plany, ponieważ KRUS nie zacznie wcześniej wypłacać emerytur. Pozostaje tylko czekać na lepszy czas.

Drobni rolnicy, którzy nie będą zainteresowani dalszym prowadzeniem gospodarstwa lub upraw, mają od 2014 roku możliwość przekazania ich na rzecz innej osoby, w zamian za co, otrzymają pieniądze w wysokości 120% kwoty zryczałtowanych dopłat dla małych gospodarstw. Świadczenia takie będą wypłacane do końca 2020 roku. Unia Europejska ma do wykorzystania jeszcze kilka miliardów złotych, niestety fundusze na ten cel będę się zmniejszać. Docelowo rolnicy mają przechodzić na normalne emerytury.

Obecnie ARiMR prowadzi kontrolę osób pobierających renty strukturalne z funduszy unijnych. Okazuje się, że wiele rolników przekazujących potomkom gospodarstwa, w praktyce nadal w nich pracują, za co grozi odebranie świadczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *