Światowy Dzień bez Samochodu

22 września corocznie obchodzona jest międzynarodowa kampania proekologiczna – Dzień bez Samochodu. W Polsce to wydarzenie  ma miejsce od 2004 roku pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Święto ma na celu zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut, które poruszają się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z samochodów przez całą dobę i korzystanie z komunikacji miejskiej, która jest darmowa.

źródło: https://pixabay.com/

źródło: https://pixabay.com/

Pierwsze dni bez samochodu w Europie

W 1973 roku miał miejsce kryzys naftowy, który stał się bodźcem do wprowadzenia dnia bez samochodu. Pierwsze dni, kiedy nie korzystamy z aut, miały miejsce w Islandii, Wielkiej Brytanii i Francji. W 2000 roku Dzień bez Samochodu zyskał status globalny i przypadł na 22 września. Początkowo organizowany był pod patronatem Komisji Europejskiej. Obecnie Dzień bez Samochodu jest obchodzony nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie,  Japonii i Chinach.  Od 2007 roku Chiny organizują „zielony” tydzień, który kończy Dzień Bez Samochodu.

Dzień bez samochodu w Polsce

W porównaniu z krajami Unii Europejskiej,  w których zamyka się ulice dla aut oraz wprowadza się różnego rodzaju udogodnienia dla pieszych, rowerzystów oraz osób, korzystających z transportu miejskiego, w Polsce obchody Dnia bez Samochodu mają mniejszy wymiar. Chyba nie wszyscy wciąż rozumieją problem, ile zanieczyszczeń trafia do atmosfery wskutek spalin emitowanych przez auta jeżdżące po polskich miastach. Wciąż samochodów jeździ zbyt wiele w tym dniu! Na szczęście, w wielu szkołach podstawowych i przedszkolach organizuje się akcje edukacyjne, które kształtują proekologiczne zachowania. Dominują konkursy, wycieczki turystyczne i rozdawane są gadżety oraz inne materiały mające na celu kształtowanie postaw porzucenia samochodu na rzecz komunikacji miejskiej lub roweru. W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu z darmowych przejazdów komunikacją miejską można skorzystać w wielu miastach w kraju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *