Marcowe porządki w ogrodzie

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, zatem czas rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie. Początek marca to dobry okres dla rolników i ogrodników na sadzenie krzewów ozdobnych i owocowych, przygotowanie ziemi na siew i założenie dużego trawnika. To ostatni dzwonek na usuwanie chorych i obumarłych pędów drzew i krzewów. Gdy tylko ziemia się rozmarznie, warto wygospodarować teren do posadzenia nowych roślin. Sprawdźcie o czym jeszcze warto pamiętać podczas wiosennych porządków w ogrodzie.

glebogryzarka spalinowa (źródło:nomi.pl)

glebogryzarka spalinowa (źródło: nomi.pl)

Cięcie drzew i krzewów owocowych

Na początku marca sięgamy za sekator i przecinamy posadzone jesienią jednoroczne krzewy i drzewa owocowe (maliny i porzeczki). Wykonujemy także cięcie prześwietlające kilkuletnich drzew owocowych, np. jabłoni, gruszek i śliwek. Dzięki temu rośliny będą miały większy dostęp do promieni słonecznych docierających do każdego pąka kwiatów. Wycinamy także stare i obumarłe pędy i gałęzie.

Zdejmowanie osłon ochronnych

Gdy temperatura ustabilizuje się powyżej zera, możemy ściągnąć osłony z drzew i krzewów, najlepiej w pochmurny dzień, aby nie narazić roślinę na gwałtowne skoki temperatury. Z rabat i grządek usuwamy warstwę ściółki w celu przygotowania gleby na spulchnianie.

Czas na trawniki

Z trawników sprzątamy kompost, stare liście i obornik. Rozpoczynamy intensywną pracę zmierzającą do wygrabienia resztek zaschniętych z jesieni źdźbeł i chwastów. Proces ten ma swoją nazwę – wertykulacja. Polega na usuwaniu z trawnika darni i nakłuwaniu go widłami. Do dużych powierzchni potrzebne będą specjalne urządzenia, takie jak aeratory i glebogryzarki. Jeżeli posiadamy trudną w uprawie glebę, warto zakupić sprzęt ogrodniczy, który poradzi sobie z każdą powierzchnią. Duży wybór elektronarzędzi ogrodowych znajdziemy w NOMI. W asortymencie jest dobra glebogryzarka spalinowa, która dzięki dodatkowemu wyposażeniu sprawdza się także do wertykulacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *