Kaszki dla niemowląt – mały przewodnik dla początkujących mam

Pierwszym produktem zbożowym wprowadzanym do diety dziecka są kaszki. Kleiki ryżowe, kaszki mleczne, kaszki mleczno-ryżowe, kaszki kukurydziane, kaszki bezmleczne i bezglutenowe – wybór najlepszego posiłku dla naszego dziecka może okazać się niełatwy. Na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy pierwszą kaszkę dla niemowląt?

źródło: http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/

źródło:www.zdrowystartwprzyszlosc.pl

Mleczne lub bezmleczne

Kaszki mleczno-ryżowe lub mleczno-kukurydziane są zwykle przygotowywane na wodzie. Zawierają w składzie mleko modyfikowane. Ze względu na to, że niektóre dzieci mają alergię na białko mleka krowiego, nie zaleca się podawania tego rodzaju kaszek małym alergikom. Dla tych dzieci najlepszą będą kaszki bezmleczne, które nie mają w składzie ani laktozy ani mleka modyfikowanego. Warto czytać opakowania produktu. Na kaszkach dla niemowląt widnieje szczegółowy zapis od kiedy można je podawać maluchom.

Z glutenem lub bez

Kaszki kukurydziane i ryżowe nie zawierają glutenu. Można je podawać dzieciom od 4. miesiąca życia na mleku modyfikowanym lub wodzie mineralnej. Od 10. miesiąca życia w diecie dziecka może pojawić się kasza glutenowa. Na sklepowych półkach są to kaszki wielozbożowe lub pszenne. Warto wiedzieć, że wczesne wprowadzenie glutenu do diety niemowlęcia może w przyszłości zapobiec zachorowaniu na celiakię. Warto od 6. miesiąca życia dodawać do mleka 2 gramy produkty, który zawiera gluten.

Z owocami i dodatkami

Produkty dostępne na rynku, np. Nestle kaszki (kliknij) zawierają suszone owoce, takie jak banany, maliny i morele, co sprawia, że ich smak i zapach jest lepszy. Można je podawać dzieciom od 4. roku życia. Kaszki Nestle, które zawierają kakao lub truskawki zaleca się maluchom powyżej 10. roku życia. Cennym dodatkiem kaszek Nestle są probiotyki, czyli bakterie Bifidus, które wspomagają rozwój naturalnej flory bakteryjnej jelit. Większość kaszek zawiera również witaminy z grupy B, witaminy A, E, D i K oraz kwas foliowy, cynk i żelazo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *