Jakie kosmetyki do skóry skłonnej do alergii?

Alergie skórne stają się zmorą dzisiejszych czasów i coraz częściej dotykają nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Gdy skóra zostaje pozbawiona naturalnego płaszcza lipidowego, chroniącego przed czynnikami zewnętrznymi, pojawiają się uciążliwe objawy, takie jak swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie. Bardzo ważne jest zatem stosowanie kosmetyków do skóry wrażliwej i skłonnej do atopii o działaniu nawilżającym, kojącym i łagodzącym. Produkty te powinny by pozbawione składników, które mogą powodować podrażnienia.

uśmiechnięta kobieta otulona futrzanym kapturem

źródło: pixabay.pl

Hipoalergiczny skład

Co wyróżnia kosmetyki do cery wrażliwej? Naturalny i prosty skład. Im mniej substancji konserwujących produkt, tym lepiej, bo mniejsze ryzyko podrażnienia. Najczęściej kosmetyki dla „wrażliwców” zostają pozbawione nut zapachowych, SLS, parabenów i innych konserwantów. W produktach tych występują substancje o działaniu łagodzącym, takie jak panthenol oraz alantolina. Delikatne kosmetyki myjące skórę skłonną do podrażnień rozpoznacie po opakowaniu, na którymi widnieje słowo hipoalergiczne, np. Biały Jeleń (kliknij). Seria pielęgnacyjna Biały Jeleń nie zawiera kompozycji zapachowych i  pozbawiona została barwinków. To delikatne mydła i żele pod prysznic oraz szampony i płyny do kąpieli. To bezpieczna gama kosmetyków do cery wrażliwej i skłonnej do alergii.

Obudowa bariery lipidowej skóry

Skóra alergiczna łatwo ulega podrażnieniom w wyniku czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne, detergenty, klimatyzacja i nieprawidłowo stosowane kosmetyki myjące i pielęgnacyjne. Zatem kosmetyki hipoalergiczne mają ogromne zadanie – nawilżyć skórę, zmniejszyć jej podatność na uszkodzenia oraz odbudować barierę lipidową uszkodzoną wskutek działania powyższych czynników.  Kremy do cery wrażliwej powinny posiadać lekko kwaśny odczyn i zawierać w składzie ceramidy, fosfolipidy i inne substancje pochodzące z olejów naturalnych.

Certyfikowane kosmetyki

Niektóre produkty zostały oznaczone certyfikatem ekologicznym, co oznacza, że zostały wyprodukowane z naturalnych surowców pochodzących z upraw ekologicznych. Na opakowaniu takich kosmetyków zwykle widnieją znaki BIO lub EKO. W ich składzie nie znajdziecie ani syntetycznych zapachów, ani barwników, ani konserwantów. Warto zwrócić uwagę na obecność takiego znaczka na kremie do twarzy, gdy poszukujemy naprawdę dobrych produktów hipoalergicznych.

Pamiętajmy, że nierzadko słowo hipoalergiczny jest tylko chwytem reklamowym, namawiającym do zakupu produktu. Dlatego tak ważna jest umiejętność czytania etykiet kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *