Jak szybko wyleczyć katar, czyli kilka sprawdzonych naturalnych sposobów

Uciążliwy katar potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto stosować różne sposoby zarówno te farmakologiczne, jak i te z domowej spiżarni łagodzące jego objawy. O naturalnych sposobach na katar przeczytacie w dzisiejszym poście.

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Katar niealergiczny jest wywołany przez baterie i wirusy obecne w otoczeniu osoby o obniżonej odporności. Nietrudno się przeziębić i „złapać” katar nawet w autobusie, przebywając w otoczeniu kichających osób. Najlepszym sposobem na zatkany nos jest zwalczenie infekcji w łóżku. Odpoczywając i wygrzewając się pod kołdrą pomaga się organizmowi w walce z drobnoustrojami. W tym czasie należy przyjmować dużo płynów; dobra będzie herbata z cytryną i sokiem malinowym oraz miód.

Skutecznym sposobem na katar jest moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli. Kolejnym krokiem jest wysmarowanie stóp maścią rozgrzewającą i ubranie ich w grube skarpety. Zanim położycie się do łóżka, warto przygotować kąpiel z dodatkiem olejków (najlepszy będzie eukaliptusowy lub sosnowy). Wdychanie tych olejków pomoże udrożnić zatkany nos i spokojnie zasnąć.

Konieczna w walce z katarem jest zdrowa dieta bogata w niektóre warzywa, tj. cebulę, czosnek i chrzan. Nie muszę chyba Was przekonywać, że produkty te działają przeciwirusowo i przeciwbateryjnie. Czosnek np. można dodawać do kanapek, sałatek lub jeść z miodem. A z cebuli warto przygotować wywar, który posłuży do inhalacji (wystarczy zalać wrzątkiem kilka cebul i nachylić się nad garnkiem, by udrożnić zatkany nos). Ponadto ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Jeżeli chory przebywa w łóżku, należy powiesić na grzejniki wilgotne ręczniki lub skorzystać z nawilżaczy powietrza.

W walce z katarem warto stosować zwiększoną dawkę witaminy C, która uszczelni oraz wzmocni naczynia krwionośne znajdujące się w błonie śluzowej nosa. W udrożnieniu nosa pomogą także aerozole do nosa, takie jak np. VICKS SINEX ALOES I EUKALIPTUS. To najlepszy sposób na to, jak szybko wyleczyć katar, bo działa już po kilku minutach, dzięki czemu uczucie zatkanego nosa znika na co najmniej sześć godzin. Te kropelki do nosa polecam także w stanach zapalenia zatok. W aptece znajdziecie także tabletki na katar.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *