Sprawdzone sposoby na krwawienie dziąseł

Krwawienie dziąseł najczęściej pojawia się podczas mycia zębów. Może być skutkiem nieprawidłowego szczotkowania zębów, niedoboru witamin oraz występowania niektórych chorób, m.in. cukrzycy i słabej krzepliwości krwi. Najczęściej do krwawienia dziąseł (przeczytaj) doprowadza stan zapalny w jamie ustnej spowodowany nieodpowiednią higieną powstający wskutek gromadzenia się kamienia nazębnego. Jak temu zaradzić? Niezmiernie ważny jest większa troska o higienę jamy ustnej.

szeroki uśmiech z zadbanymi białymi żebami

źródło: pixabay.com

Dokładne szczotkowanie zębów

W chorobach jamy ustnej bardzo ważna jest profilaktyka. Należy pamiętać o regularnym i skrupulatnym myciu zębów, używając miękkiej szczoteczki. Myjąc zęby należy pamiętać o wykonywaniu ruchów wymiatających i prowadzących szczoteczkę od korzenia w stronę koron, aby „nasunąć” dziąsła na zęby. Nierzadko przyczyną krwawienia dziąseł może być zbyt mocne szczotkowanie. Zbyt często używamy dużej siły, aby usunąć osad i nieczystości, lokalizujące się na zębach. Tymczasem wystarczy odpowiednia technika wymiatania i odpowiedni czas. Po szczotkowaniu zębów należy użyć nici dentystycznych lub irygatorów dentystycznych, dzięki którym można dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Ważne jest także używanie płynu do płukania jamy ustnej, zapobiegającego gromadzeniu się płytki nazębnej, która jest bardzo często przyczyną stanów zapalnych w jamie ustnej.

Specjalne pasty do zębów

pasta colgate, szczoteczka i płyn do płukania jamy ustnej

źródło: colgate.pl

Kupując pasty do zębów, warto zwrócić uwagę, czy mają w składzie substancje bakteriobójcze, takie jak chlorheksydyna. Inne mile widziane składnik past, które zapobiegają krwawieniu dziąseł to mleczan gliny oraz kora dębu. Ponadto regenerujące działanie mają ekstrakty z siemienia lnianego, występujące w niektórych ziołowych pastach do zębów. Niektóre produkty mają w składzie również allantoinę, która wpływa łagodząco na dziąsła. Godną polecenia pastą, która jest skuteczna na krwawienie dziąseł jest Colgate Total Pro-zdrowe dziąsła. Ponadto na rynku dostępne są również specjalne żele stomatologiczne o działaniu przeciwzapalnym.

dwie szklanki widziane z góry z zaparzoną miętą

źródło: pixabay.pl

Preparaty ziołowe

Na krwawienie dziąseł warto wypróbować domowe i sprawdzone sposoby, np. płukanki z szałwii, rumianku, nagietka lub kory dębu. Przynoszą one ukojenie bolącym dziąsłom i mają działanie przeciwbakteryjne. Płukanki należy wykonywać kilka razy dziennie, aby ukoić bolące dziąsła. Najlepsze będą wywary z szałwii, bo ma ona właściwości ściągające i antyseptyczne oraz z rumianku, ponieważ łagodzi on stany zapalne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *