Panele słoneczne: naturalne metody na ekologiczny dom

Ekologiczne źródła energii przestają być już tylko modnym trendem z Europy Zachodniej. Coraz częściej stają się koniecznością dla wielu krajów z uwagi na brak innych zasobów energii lub powody stricte ekonomiczne i ekologiczne. Energii odnawialna jest najbardziej przyjazny dla człowieka, bo po prostu nie wymaga eksploatacji złóż naturalnych i wielu innych czynności wpływających destruktywnie na nasze środowisko.

panele słoneczne (źródło:pinterest)

panele słoneczne (źródło:pinterest)

Energia odnawialna ze słońca

Energia odnawialna w Polsce nie jest jeszcze produkowana na taką skalę jak to ma miejsce w krajach Unii Europejskiej. Powoli zaczynamy dostrzegać zalety energii odnawialnej i odważniej patrzmy w przyszłość i to z nadzieję na zmiany. Wszyscy wiemy, że naturalne złoża węgla i gazu wyczerpią nam się i to w „bliskiej przyszłości”. Poza tym wciąż rosnące ceny za prąd i wodę stają się kwestią problematyczną niejednej rodziny. Tymczasem wykorzystanie wiatru czy słońca do produkcji prądu nie jest już tak drogie. Ponadto równie istotny jest aspekt energooszczędności, bo energia z pochodząca ze słońca to duża szansa na redukcję emisji gazów cieplarnianych jaka ma miejsce przy „produkcji” energii cieplnej np. w elektrowni. Dlatego coraz większe nadzieje niesie wykorzystanie energii słonecznej, która jest przede wszystkim przyjazna dla otoczenia. Obiecującym rozwiązaniem w wielu domach są panele słoneczne  służące m.in. do ogrzewania mieszkań, podgrzewania wody w gospodarstwach domowych i wytwarzania pośrednio prądu.

Nieograniczone pokłady zielonej energii

Panele słoneczne pozwalają na ogromną oszczędność w porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii. Coraz bardziej popularne w Polsce stają się zestawy solarne oparte o panele fotowoltaiczne. Przekształcają one światło pochodzące z promieni słonecznych w energii elektryczną. Tak wyprodukowany prąd zostaje wprowadzony do sieci elektrycznej. Największą zaletą tych modułów jest ekologiczność. Ponadto coraz więcej osób dostrzega w nich skuteczny sposób na obniżenia wysokości rachunków za wodę. Montując na dachu domu panele słoneczne, mamy szansę na to, że zaspokoją one w 70% potrzeby naszej rodziny związane z podgrzaniem ciepłej wody. Istotne jest to, aby zestaw solarny zainstalować w połączeniu z innym nośnikiem energii, np. z gazem.

O skuteczności paneli słonecznych decyduje przede wszystkim natężenie promieniowania słonecznego. Polska ma naprawdę dobre warunki klimatyczne pozwalające na efektywne wykorzystanie tego rodzaju energii odnawialnej. Miejmy nadzieję, że za kilkadziesiąt lat ilość domów z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi znacznie wzrośnie, a Polska będzie miała duży udział w wykorzystaniu energii odnawialnej w Europie. Liderem w promowaniu odnawialnych źródeł energii na polskim rynku jest  RWE Innogy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *