Napój z pokrzywy: jak go zrobić i dlaczego warto go pić?

Pokrzywa kojarzy się wielu tylko z nieprzyjemnych szczypaniem podczas kontaktu z roślinną oraz uciążliwym chwastem, trudnym do pokonywania w czasie plewienia ogrodu czy koszenia trawników. O właściwościach leczniczych pokrzywy mówi się coraz więcej, lecz wciąż za mało. Tymczasem ta nielubiana roślina zawiera wiele związków leczniczych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Jak zrobić sok z pokrzywy?

Jeżeli nie zebraliście liści pokrzywy, to polecam udać się w miejsca oddalone od zakładów przemysłowych, dróg i autostrad oraz pól opryskiwanych przez rolników. Dobrze jest zebrać pokrzywę, która jeszcze nie kwitnie, bo ma młode liście, które świetnie poddają się działaniu sokowirówki. Umyte liście rośliny należy posiekać na desce i odsączyć z wody. W sokowirówce wycisnąć z niej płyn i przecedzić do butelki. Gotowe! Sok należy wstawić do lodówki i postawić na 2-3 dni. Warto pić go raz dziennie przez dwa tygodnie (trzy łyżki stołowe soku w zupełności wystarczą). Ewentualnie możemy rozcieńczyć wodą sok w stosunku 2:1. Uwaga! Pijemy na czczo (przed śniadaniem).

Jakie właściwości ma pokrzywa?

Dobrze oczyszcza krew

Ze względu na właściwości detoksykacyjne, warto pić pokrzywę kilka razy w tygodniu. Roślina jest szczególnie zalecana w stanach leczenia nerek, m.in. kamicy nerkowej, zapaleniu pęcherza oraz dróg moczowych. Pokrzywa świetnie oczyszcza organizm po antybiotykoterapii i chemioterapii. Jest polecana osobom, które długotrwale przyjmują leki i spożywają wiele produktów przetworzonych. Zawarte w niej bogate składniki, takie jak: żelazo, krzem, miedź, potas, mangan oraz witamina C, B i K wzmacniają organizm i działają przeciwwirusowo.

Zapobiega nowotworom

W pokrzywie znajduje się wiele krzemu, pierwiastka tak cennego dla organizmu, jak woda. Nie może zabraknąć krzemu w diecie antynowotworowej. Podobną istnieją nawet badania potwierdzające, że osoby, które mają niedobór krzemu częściej chorują na raka. Dlatego wszyscy dbający o zdrowie powinny często pić sok lub herbatę z pokrzywy.

Leczy niedokrwistość

Pokrzywę od wieków podawano ludziom osłabionym i wątłym. Ma ona niesamowite właściwości krwiotwórcze, bo zawiera sporo żelaza, miedzi i witaminy K. Dlatego sok z pokrzywy jest zalecany osobom chorującym na anemię.

To tylko niektóre właściwości pokrzywy. Warto na koniec wspomnieć, że sok z pokrzywy jest idealnym napojem odchudzającym, a płukanka z tej zielonej rośliny dobrze działa na włosy. Kto jeszcze nie próbował soku z pokrzywy, ten może przygotować ten zielony napój już dziś. Zachęcam do testowania przepisu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *